Kara Kartal

"Baba Beni Okula Gönder" Kampanyasına Bağış

UNUTULMAZ  12 Mayıs 2011     SharePAYLAŞ

     Tüm sezonun ve yapılan bütün yatırımların kurtarıcısı olarak görülen kupa kazanıldı. Fakat doğruyu söylemek gerekirse neredeyse bir çuval incir berbat olacaktı. Bu sezonki kupanın en önemli özelliği Avrupa'ya katılım için Beşiktaş'ın son şansı olmasıydı. Yaşanacak bir aksilikte hem gelecek sezon için kurulmak istenen takım sekteye uğrayacak, hem de bu sene UEFA'da toplanan puanlar tüm anlamını yitirecekti. Bu zafer Beşiktaş'ın planları ve hedefleri doğrultusunda yürümeye devam etmesini yani istikrarı sağlayacak.

        Dün akşam İstanbul BB'ye karşı oynanan maç son senelerde ligde gerçekleşen karşılaşmalardan çok daha farklı bir görüntüye sahipti. Bu kez Beşiktaş sabırsızca rakibinin üstüne giderek ona defansında büyük açıklar vermedi. Belediye ise kazanmak için hiç bu kadar sabırsız olmamıştı. Olağanüstü koştular ve pres yaptılar. Çok adamla gelip pozisyonlar yakaladılar. Zaten dün geceki defans tabloları göz önünde bulundurulursa maçtaki bu farklılık normal karşılanmalı.

        Beşiktaş'ta stoper olarak Aurelio yer alıyordu. Ne kadar tecrübeli olursa olsun bir futbolcu kariyerinde ilk defa 120 dakika boyunca savunmanın göbeğinde oynarsa mutlaka hata yapar. En azından tedirginlikten fazla ileri çıkamaz. Dün gece bol bol iğne takviyesi ile sahaya çıkan İsmail'in sakatlığı da takımın sol kanadının işlememesine neden oldu. İsmail bütün maç ileriye sadece 2-3 defa çıktı, onlarda da topu ezdi. Sağ kanattaki Ekrem de daha maçın ilk çeyreği dolmadan çok gereksiz şekilde sarı kart alarak kendini ve takımı ateşe attı. Bütün bu savunma kurgusunda ayakta kalan tek adam Sivok oldu. Rakip takım yorulduktan sonra diri fiziğiyle ileri çıkarak golü de buldu.

        Karşı tarafta ise yine sakatlıklardan dolayı eksik bir Belediye defansı vardı. Beşiktaş'ın yıldızlarına karşı bütün maç kapanarak gol yememeleri düşük bir olasılıktı. Nitekim bolca hata da yaptılar. Yani oyunu rakip alana yıkmak bu maçta İBB için en doğru tercihti. Ama ikinci golü yediklerinde fizik olarak tükenmek üzereydiler. Zaten kulübedeki Abdullah Avcı da maçın uzatmalara gidecek olmasından hiç memnun gözükmüyordu.

        Beşiktaş'ta Fernandes ve Quaresma bireysel olarak iyiydiler ama işin show kısmını hep ön planda tuttular. Q7 kale önünde basit düşünmeyi öğrenmeli. Futbolda golden daha büyük bir gösteri yok. Fernandes de meşhur kendi ekseni etrafında dönme hareketini biraz daha az yapabilir. Nitekim o da en çok övgüyü yaptığı iki asistle hak etti. Necip ve Guti arasında inanılmaz bir uyumsuzluk vardı. Guti zaten üzücü derecede bitikti. Takımın Portekizlileri arasında sahada en doğru kararları alan futbolcu olarak bilinen Simao dün gece penaltı öncesinde inanılmaz yanlış bir pas attı. Almeida oyuna girdikten sonra rakibi çok yordu. Yine de dün sahanın yıldızı Fernandes oldu. Maçın yıldızı ödülünü Quaresma değil de o almalıydı.

        Değinilmesi gereken önemli bir nokta daha var. Beşiktaş sezon içinde genç takımdan oyuncuları kısım kısım A takıma dahil ederek ciddi hazırlık maçları oynamalı. Mesela bir maç genç takımın iki beki oynatılır, bir sonrakinde bir stoperi ve bir forveti. Böylece sakatlıkların arttığı dönemlerde bu oyunculardan gönül rahatlığı ile istifade edilebilir. Dün gece kupa finalinde neden genç takımdan bir stopere güvenilmedi? Neden 120 dakika iki oyuncu değişikliği ile tamamlandı? Sahaya sürecek hiçbir genç yetenek yok muydu?

        Dün gecenin keyifli yanlarından biri de Beşiktaş'ın ligde kendisine karşı her maçı bir kupa finali ciddiyetiyle oynayan İBB'yi gerçek finalde bu şekilde geçmesiydi. Avcı ve talebeleri kupayı alabileceklerine gerçekten inanmaya başlamışken hevesleri kursaklarında kaldı.

        Neticede her kupa değerlidir. Hele de maddi, manevi ve Avrupa getirileri olan bu kupa iyice değerlidir. Kaldı ki bir ucundan Quaresma'nın diğer ucundan Guti ya da Simao'nun tuttuğu kupa fotoğrafları hiç unutulmayacaktır. Maçı izleyen Galatasaraylılar olduysa seneye Avrupa kıtasında oynayacakları iki takımı da gördüler. Son 6 sezonda 4 kupa şampiyonluğu ciddi bir istatistik, aynı son 29 senede 0 kupanın olduğu gibi.

        Bu sezon Beşiktaş'ın yıldızlarının ligimize uyumuyla geçti. Ama en azından boş geçmemiş oldu. Seneye tedirginliklerini aşmış mevcut yıldızlara yapılacak az sayıda kaliteli takviye ile daha büyük başarılar yakalanabilir. Camiada devam eden olumlu hava buna inanmak için en büyük nedeni teşkil ediyor.

TÜRKİYE KUPASI FİNALİ:    BJK 2 İBB 2 (pen. 4-3)

KARTAL KONDU MANŞETİ

 

 

Özel Arama

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.

facebook/KAVADARLIblog

twitter/Akaretler

youtube/KAVADARLIblog