KAVADARLI.com

Sinema

Beyazperdede beyaz filmler

       Toplumsal yaşam içerisinde yer alan tüm olaylar gibi, Noel ve yılbaşı da sinemaya malzeme olmaktan kendini kurtaramamıştır. Bembeyaz karlar altındaki şehir ve kasabalarda alışveriş yapmak için sağa sola koşuşan insan görüntüleri, birçok filmde karşımıza çıkar. Bazı filmlerin konuları ise direkt olarak Noel Baba veya yılbaşı gecesi etrafında döner. Bu derleme, ilginizi çekeceğini umduğum değişik Noel ve yılbaşı filmlerinden oluşuyor.

Yazan: Güven KAVADARLI


 

ŞAHANE HAYAT (IT’S A WONDERFUL LIFE)


Yönetmen: Frank Capra Oyuncular: James Stewart (George), Donna Reed (Mary), Lionel Barrymore (Mr. Potter), Thomas Mitchell (Billy Amca), Henry Travers (Clarence) Yapım Yılı: 1946

       İnsanın yüreğini ısıtan öyküsüyle “It’s a Wonderful Life”, sinema tarihinin unutulmaz klasikleri arasında yer almaktadır. Hayatını, ailesinin ve yaşadığı küçük kasabanın iyiliği için çalışmaya adayan George Bailey, çıkar düşkünü bir takım insanlarla giriştiği mücadeleyi kaybettiğine inanmaya başlar. Bunalıma girerek intihar etmeyi düşünen George’un karşısına yılbaşı akşamı bir melek çıkar ve ona, eğer bu fedakar insan yaşamasaydı çevresindekilerin durumlarının ne kadar kötü bir hal alacağını gösterir. Hayatı boyunca harcadığı emeklerin hiç de boşa gitmediğinin farkına varan George, hayata tekrar dört elle sarılır ve mücadelesini sürdürür. İyilik, dürüstlük, fedakarlık ve yardımseverlik kavramlarının yüceltildiği yapım, en iyi film, yönetmen, erkek oyuncu (James Stewart), kurgu ve ses dallarında Oscar’a aday gösterilir.

 

 

GREMLİNLER (GREMLINS)


Yönetmen: Joe Dante Oyuncular: Zach Galligan (Billy), Phoebe Cates (Kate), Hoyt Axton (Rand), Scott Brady (Şerif Frank), Polly Holliday (Mrs. Deagle), Corey Feldman (Pete) Yapım Yılı: 1984 Devam: Gremlins 2: The New Batch (1990)

       Ufak tefek icatlar yaparak hayatını kazanmaya çalışan bir baba, oğluna yılbaşı hediyesi olarak Gizmo adında eşi benzeri görülmemiş bir evcil hayvan alır. Bu sevimli hayvana bakmanın üç altın kuralı vardır: Işıktan uzak duracak, suya sokulmayacak ve kesinlikle gece yarısından sonra yemek verilmeyecektir. Elbette bu kuralların hepsi istemeden de olsa istismar edilir ve suyla çoğalan Gizmo’nun benzerleri, geceyarısından sonra yemek yiyerek Gremlin adı verilen korkunç yaratıklara dönüşürler. Sadece orijinal Gizmo normal kalır ve sahibiyle beraber yaratıklarla mücadeleye girişir. “Gremlins”in öyküsü, “It’s a Wonderful Life”dakine benzer küçük bir Amerikan kasabasında geçer. Yılbaşı hazırlıkları yapan karlar altındaki kasabanın görüntüsü bir kartpostaldan fırlamış gibidir. Mizah duyguları oldukça gelişmiş olan Gremlin’ler, film boyunca küçük kasabalardaki yılbaşı geleneklerinin hemen hemen hepsiyle alay etmeyi ihmal etmezler. Birçok ünlü filme göndermede bulunan “Gremlins”, Hollywood kültürünün küçük kasabalarda devam eden geleneksel Amerikan kültürüne tecavüzünün simgesi olarak da görülebilir. Filmin yapımcılarından biri Steven Spielberg, senaristi ise “Evde Tek Başına”nın yönetmeni Chris Columbus.

 

 

BENİM GECEM (SCROOGED)


Yönetmen: Richard Donner Oyuncular: Bill Murray (Frank), Karen Allen (Claire), Alfre Woodard (Grace), John Forsythe (Lew), John Glover (Bryce), Bob Goldthwait (Eliot), Robert Mitchum (Preston) Yapım Yılı: 1988

       Charles Dickens’ın ünlü “A Christmas Carol” hikayesi 1938, 1951 ve 1984 yıllarında sinemaya uyarlanmıştır. Öykü, Scrooge isimli geçimsiz ve çıkarcı baş karakterinin, bir yılbaşı gecesi üç melek tarafından ziyaret edilmesini anlatır. İlk melek Scrooge’u geçmişine götürür ve unutmaya çalıştığı anılarıyla yüzleştirir. İkinci melek, tanıdıklarının kendisi hakkındaki düşüncelerini öğrenmesini sağlar. Üçüncü ve son melek ise ona geleceği gösterir. Gördüklerinden rahatsız olan Scrooge, hayatının kalanını güler yüzlü ve iyiliksever bir insan olarak geçirmeye karar verir. 1988 yapımı “Scrooged” ise, bu ünlü hikayenin komik bir şekilde yeniden yorumlanmasıdır. Filmde, melekler tarafından ziyaret edilen duygusuz ve zalim TV idarecisini ünlü komedyen Bill Murray canlandırıyor. Murray’in en başarılı filmlerinden biri olan “Scrooged”, en iyi makyaj dalında Oscar’a aday gösterilir.

 


ÇILGIN AİLE YILBAŞI TATİLİNDE

(CHRISTMAS VACATION)

 

 

 

Yönetmen: Jeremiah S. Chechik Oyuncular: Chevy Chase (Clark), Beverly D’Angelo (Ellen), Randy Quaid (Kuzen Eddie), Johnny Galecki (Rusty), Juliette Lewis (Audrey) Yapım Yılı: 1989


       Clark W. Griswold, hayattaki en büyük ideali ailesi ile güzel tatiller geçirmek olan sakar ve beceriksiz bir babadır. Griswold ailesinin Amerika ve Avrupa seyahatlerini anlatan iki filmin ardından gelen “Christmas Vacation”, adından da anlaşılabileceği üzere söz konusu ailenin Noel tatili hazırlıklarını anlatmaktadır. Griswold’ların çam ağacı beğenmeye giderken geçirdikleri kaza ile başlayan film, sonuna kadar benzer kaza ve talihsizliklerle sürüp gider. Asıl konuyu ise, patronunun yılbaşı ikramiyesi vermemesinden dolayı ailesinin beklentilerini karşılayamayacak olan Clark’ın, içine girdiği stresli durum oluşturur. Patronlara “yılbaşlarında çalışanlarımızın haklarını koruyalım” mesajını veren filmde, kuzen Eddie’yi canlandıran Randy Quaid her zamanki gibi süper... Seri, sevimli ailenin Las Vegas tatilini anlatan bir filmle devam etti.

 

 

EVDE TEK BAŞINA (HOME ALONE)


Yönetmen: Chris Columbus Oyuncular: Macaulay Culkin (Kevin), Joe Pesci (Harry), Daniel Stern (Marv), John Heard (Peter), Roberts Blossom (Yaşlı adam), Catherine O’Hara (Kate) Yapım Yılı: 1990 Devam: Home Alone 2: Lost in New York (1992)

       Panik halinde Noel seyahatine çıkacağı uçağa yetişmeye çalışan kalabalık aile, ardında bir şey unutur: 8 yaşındaki Kevin... Kevin’ın yokluğunu havada fark eden anne ve baba, yoğun yolcu trafiğinden dolayı dönüş uçağına hemen yer bulamazlar. Unutulduğunun farkına varan Kevin tam evin tek hakimi olmanın keyfini yaşarken, iki hırsızın eve musallat olmasıyla çeşitli tedbirler almak zorunda kalır. Film boyunca iki hırsız Kevin’ın zalim tuzaklarına yakalanıp acı çektikçe biz sinemaseverler çok mutlu oluruz. Ebeveynlerin en büyük kabuslarından, çocuklarınsa en büyük rüyalarından birini anlatan “Evde Tek Başına”, fertler arasında zaman zaman anlaşmazlıklar çıksa bile bir aileye sahip olmanın önemini vurgular. Macaulay Culkin’i bir anda dünyanın en ünlü ve zengin çocuğu haline getiren filmde, Joe Pesci ve Daniel Stern harika bir oyunculuk sergiliyorlar. Film, en iyi özgün müzik (John Williams) ve şarkı dallarında Oscar’a aday gösterilir.

 

 

NOEL GECESİ KABUSU

(THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS)


Yönetmen: Henry Selick Seslendirenler: Chris Sarandon (Jack), Danny Elfman (Şarkı söyleyen Jack), Catherine O’Hara (Sally), William Hickey (Dr. Finklestein), Glenn Shadix (Mayor), Paul Reubens (Lock) Yapım Yılı: 1993

       Halloweentown’ın kralı olan Jack Skellington, her yıl tekrarlanan Cadılar Bayramı’ndan artık sıkılır ve yeni arayışlara yönelir. Christmastown’ı keşfeden Jack, Noel Baba’yı kaçırarak onun yerini alır ve çocuklara kendi hazırladığı alternatif hediyeleri dağıtmak üzere harekete geçer. Aslında kötü bir niyeti olmayan Jack, kendi tarzının yılbaşına uygun düşmediğini çok geç fark edecektir. “Batman”, “Beterböcek”, “Makaseller”, “Ed Wood”, “Çılgın Marslılar” ve “Hayalet Süvari” filmlerinin çılgın yönetmeni Tim Burton’ın yıllar evvel yazdığı bir hikayeden uyarlanan animasyon film, stop motion tekniği ile hazırlanmış. Burton’ın yapımcılığını da üstlendiği film, en iyi görsel efekt dalında Oscar’a aday gösterilir. Filmin son derece başarılı müzikleri Burton’ın favori kompozitörü Danny Elfman imzalı... Noel Baba’nın bir oyuncak fabrikası olması ve seri üretim yapması, Halloweentown sakinlerinin ise kendi oyuncaklarını bin bir emek vererek elde hazırlamaları filmin dikkat çekici yönleri arasında yer alıyor.

 

 

MIRACLE ON 34TH STREET


Yönetmen: Les Mayfield Oyuncular: Richard Attenborough (Kriss Kringle), Elizabeth Perkins (Dorey), Mara Wilson (Susan), Dylan McDermott (Bryan), J.T. Walsh (Ed) Yapım Yılı: 1994 Orijinali: Miracle on 34th Street (1947)

       Noel sırasında bir mağazada Noel Baba olarak çalışmaya başlayan Kriss Kringle adlı ak saçlı, ak sakallı, tonton bir dede, gerçek Noel Baba’nın ta kendisi olduğunu iddia etmektedir. Genç bir avukat bu iyi niyetli ihtiyarı mahkemede savunmaya ve onun gerçek Noel Baba olduğunu ispatlamaya karar verir. İnsanların inançlarında özgür olmaları gerektiğini vurgulayan filmin finalinde, Amerikan doları üzerinde yazılı olan “In God We Trust” cümlesi mahkemeye delil olarak sunulur. Çocukluğunuzda Noel Baba’ya inanarak büyüdüyseniz, kendinizi filme kaptırmamanız için bir neden yok. Dahası Richard Attenborough bence de, Noel Baba’nın kendisi değilse bile en azından onun soyundan geliyor olmalı.

 

 

NOEL BABA (THE SANTA CLAUSE)


Yönetmen: John Pasquin Oyuncular: Tim Allen (Scott), Judge Reinhold (Dr. Neal), Wendy Crewson (Laura), Eric Lloyd (Charlie), David Krumholtz (Bernard) Yapım Yılı: 1994


       Eşinden boşanmış, ihmalkar bir baba olan Scott yanlışlıkla evinin çatısından Noel Baba’nın düşmesine neden olur. Böylece Noel Baba’nın görevini üstlenmek zorunda kalan Scott, onun kıyafetini giydiğinde ise bir mucize yavaş yavaş gerçekleşmeye başlar. Her geçen gün biraz daha kilo alan ve fiziksel olarak gittikçe Noel Baba’ya dönüşen Scott, iç dünyasında da değişime uğrayacaktır. TV dizilerinin sevilen komedyeni Tim Allen’ın ilk sinema filmi olan “The Santa Clause”un en başarılı yanı, oyuncuyu kusursuz şekilde şişmanlatan özel efektleri... Film, 90’lı yıllarda mantığıyla yaşayan kahramanına duygusallığı hatırlatan hikayesiyle de ilgiyi hak ediyor.

 

 

BABAM SÖZ VERDİ! (JINGLE ALL THE WAY)


Yönetmen: Brian Levant Oyuncular: Arnold Schwarzenegger (Howard), Sinbad (Myron), Phil Hartman (Ted), Rita Wilson (Liz), Robert Conrad (Hummell), James Belushi (Mall Santa) Yapım Yılı: 1996

       Son dakikaya bıraktığı yılbaşı alışverişi Arnold Schwarzenegger’in başına hiçbir filminde açmadığı kadar dert açar. Oğlunun ısrarla istediği Turbo-Man adlı aksiyon figürünü alma işini son güne bırakan Arnold, oyuncakçının kapısına yığılmış olan kalabalığı gördüğünde işinin ne kadar zor olduğunun farkına varır. Bir tane sağlam Turbo-Man bulabilmek için şehrin altını üstüne getiren Arnold’un en büyük rakibi ise, kendisiyle aynı durumdaki bir başka babayı canlandıran Sinbad’dır. Filmin sonundaki bir gösteride Turbo-Man kostümü giymek zorunda kalan Arnold, oğlunun hayalindeki kahramanın ta kendisi olmayı başarır. Bir babanın, çocuğunun bir numaralı kahramanı olma arzusuna yönelik evrensel isteğini anlatan filmde, ünlü komedyen James Belushi de sürpriz bir rolle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

 

 

GRİNÇ (HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS)


Yönetmen: Ron Howard Oyuncular: Jim Carrey (Grinch), Jeffrey Tambor (Mayor May), Taylor Momsen (Cindy Lou), Christine Baranski (Martha May), Bill Irwin (Lou Lou), Anthony Hopkins (Hikayeyi anlatan) Yapım Yılı: 2000

       Bir kar tanesinin içinde sihirli Whoville ülkesi vardır. Whoville’de mutasyona uğramış insanlara benzeyen Who’lar yaşamaktadır. Bütün Who’lar Noel’i çok sevmektedirler ama Whoville’in hemen dışında yaşayan Grinch denen ahlaksız yaratık, hem Noel’den hem de Who’lardan eşit derecede nefret etmektedir. Cindy Lou Who adlı küçük bir çocuk, Noel’i çalmayı planlayan Grinch ile arkadaş olmaya karar verir. Dr. Seuss’un ünlü kitabından uyarlanan ve yakında ülkemizde de vizyona girmesi beklenen filmde Grinch’i canlandıran Jim Carrey, Altın Küre adayları arasında gösterildi. Rolü için saatlerce makyaj odasında kalan Carrey’in, bu ödülü alması şüphesiz birçok çocuğu sevindirecektir.

 

UNICEF Türkiye

 

Paylaşın

Facebook Twitter

 

Özel Arama

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.