Sinema

Beni hatırladınız mı?

       Steve McQueen, The Thomas Crown Affair - Kibar Soyguncu filminde “Bir defa yaptım gene yaparım” der. Bu Hollywood’un da benimsediği prensiplerden biridir. Örneğin Hollywood, Kibar Soyguncu'yu da yeniden yapmıştır. Çok sevdiğiniz veya adını bile duymadığınız eski bir filmin yeni versiyonu ile karşılaşmanız her zaman için mümkün.

Yazan: Güven KAVADARLI


 

YEDİ SİLAHŞÖRLER

(THE MAGNIFICENT SEVEN)

 

Yönetmen: John Sturges Oyuncular: Yul Brynner (Chris), Eli Wallach (Calvera), Steve McQueen (Vin), Charles Bronson (Bernardo), Robert Vaughn (Lee), Brad Dexter (Harry), James Coburn (Britt) Yapım Yılı: 1960 Devam: Return of the Seven (1966), Guns of the Magnificent Seven (1969), The Magnificent Seven Ride! (1972) Orijinali: Shichinin No Samurai-The Seven Samurai (1954)

       “Ne iyi etmişler de yeniden çevirmişler” denmeyi belki de en çok hak eden yapım. Ünlü Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın başrollerinde Takashi Shimura ve Toshiro Mifune’nin oynadığı “Shichinin No Samurai” filmi, John Sturges tarafından seyrine doyum olmayan bir Western klasiğine dönüştürülür. Savunmasız bir kasabayı, kalabalık bir haydut çetesine karşı koruma görevini üstlenen yedi kahraman kovboyu birbirinden usta oyuncular canlandırır. “The Magnificent Seven” en iyi özgün müzik (Elmer Bernstein), “Shichinin No Samurai” ise en iyi sanat yönetimi ve en iyi kostüm dallarında Oscar’a aday gösterilir.

 

 

KING KONG
 

Yönetmen: John Guillermin Oyuncular: Jeff Bridges (Jack), Charles Grodin (Fred), Jessica Lange (Dwan), John Randolph (Kaptan Ross), Rene Auberjonois (Bagley), Julius Harris (Boan) Yapım Yılı: 1976 Ödül: Görsel efektler için Özel Başarı Oscar'ı Devam: King Kong Lives (1986) Orijinali: King Kong (1933) Üçüncü uyarlama: King Kong (2005)

       Orijinali Merian C. Cooper ve Ernest B. Schoedsack tarafından yönetilen “King Kong”un yeniden çevrilmesine kötü gözle bakmamak gerekir. Bunun en büyük nedeni olarak da, filmin konusunun 1933 yılının sinema teknolojisinden daha fazlasına ihtiyaç duymasını gösterebiliriz. Sinema tarihçileri ikinci filmi belki çok ciddiye almazlar ama müthiş efektlerle yaratılan dev goril, sinemaseverlerin soluğunu kesmeyi başarır. Orijinal filmde seyirciyi etkileyenin senaryo, yeniden çevrimde ise goril olduğu söylenebilir. Film en iyi görüntü yönetimi ve en iyi ses dallarında Oscar’a aday gösterilir. Üçüncü ve şimdilik son King Kong uyarlamasında ise "Yüzüklerin Efendisi" serisinin usta yönetmeni Peter Jackson'ın imzası bulunuyor. Üç saati aşkın süreye sahip masalsı bir serüven filmi olan bu uyarlamada dev goril bilgisayar teknolojisiyle yaratılır. Film en iyi görsel efekt, en iyi ses kurgusu ve en iyi ses miksajı Oscar'ına layık görülür.

 

 

KORKU BURNU (CAPE FEAR)
 

Yönetmen: Martin Scorsese Oyuncular: Robert De Niro (Max), Nick Nolte (Sam), Jessica Lange (Leigh), Juliette Lewis (Danielle), Joe Don Baker (Kersek), Robert Mitchum (Elgart), Gregory Peck (Avukat Heller) Yapım Yılı: 1991 Orijinali: Cape Fear (1962)

       Avukatının kendisini hak ettiği şekilde savunmadığına inanan ve hapisten çıkınca bunun intikamını almayı kafasına koyan Max Cady adlı psikopatı beyazperdede önce Robert Mitchum, ardındansa Robert De Niro canlandırır. Onun hışmına uğrayan avukatı oynamak da Gregory Peck ve Nick Nolte’a nasip olur. J. Lee Thompson’ın yönettiği ve Polly Bergen, Martin Balsam, Telly Savalas gibi oyuncuların yer aldığı orijinal film de, usta yönetmen Martin Scorsese’nin elinden çıkan yeniden çevrim de gerilim sinemasının başarılı örnekleridir. Scorsese’nin filmi en iyi erkek oyuncu (Robert De Niro) ve en iyi yardımcı kadın oyuncu (Juliette Lewis) dallarında Oscar’a aday gösterilir. İlk filmin başrol oyuncuları olan Mitchum ve Peck’in, ikinci filmde yardımcı roller üstlenmeleri de sinemaseverler için hoş bir sürpriz olur.

 

 

GELİNİN BABASI (FATHER OF THE BRIDE)
 

Yönetmen: Charles Shyer Oyuncular: Steve Martin (George), Diane Keaton (Nina), Kimberly Williams (Elizabeth), Kieran Culkin (Matty), George Newbern (Bryan), Martin Short (Franck) Yapım Yılı: 1991 Devam: Father of the Bride Part II (1995) Orijinali: Father of the Bride (1950)

       Hala küçücük bir çocuk gözüyle baktığı kızının, evlilik çağına geldiğini kabul etmek istemeyen baba, durumu kabullenmekte zorlanır. Bu sevimli komedide Steve Martin, iyi aile babası rolü için gerçekten kusursuz bir seçim... Martin, Vincente Minnelli’nin yönettiği orijinal filmin başrolündeki Spencer Tracy kadar çok yönlü bir aktör olmasa bile, çok iyi bir komedi oyuncusu olduğu yadsınamaz. Tracy’ye, Joan Bennett ve Elizabeth Taylor’ın eşlik ettiği ilk “Gelinin Babası”, en iyi film, en iyi erkek oyuncu (Spencer Tracy) ve en iyi senaryo dallarında Oscar’a aday gösterilir. Orijinali daha iyi ama yeniden çevrimi de asla kötü değil.

 

 

KADIN KOKUSU (SCENT OF A WOMAN)
 

Yönetmen: Martin Brest Oyuncular: Al Pacino (Frank), Chris O’Donnell (Charlie), James Rebhorn (Mr. Trask), Gabrielle Anwar (Donna), Philip Seymour Hoffman (George), Richard Venture (W.R. Slade) Yapım Yılı: 1992 Ödül: En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı (Al Pacino) Orijinali: Profumo di Donna-Scent of a Woman (1974)

       Eskiden asker olan kör bir adamla, ona göz kulak olan gencin yaşadıklarını konu alan “Kadın Kokusu”, 1974 yılında en iyi yabancı film ve en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar’a aday gösterilen İtalyan yapımı “Profumo di Donna”nın yeniden çevrimidir. Dino Risi’nin yönetip, Vittorio Gassman’ın başrolünü oynadığı orijinalinden daha çok ses getiren film, adeta Al Pacino’nun Oscar kazanması için çevrilmiş gibidir. Pacino’nun yeteneğini sınırsızca sergileme fırsatını bulduğu filmin en can alıcı bölümünü, oyuncunun genç bir kızla tango yaptığı sahne oluşturur. “Kadın Kokusu”, en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo dallarında da Oscar’a aday gösterilir.


 

SONSUZ KAÇIŞ (THE GETAWAY)


Yönetmen: Roger Donaldson Oyuncular: Alec Baldwin (Doc), Kim Basinger (Carol), Michael Madsen (Rudy), James Woods (Jack), David Morse (Jim), Jennifer Tilly (Fran) Yapım Yılı: 1994 Orijinali: The Getaway (1972)

       Sinemada şiddeti en görkemli şekilde ele alan yönetmenlerin belki de başında gelen Sam Peckinpah’ın “The Getaway-Sonsuz Firar”ında, kanun kaçağı karı-kocayı Steve McQueen ve Ali MacGraw canlandırırlar. Yeniden çevrimde ise rolleri gerçek hayatta da karı-koca olan Alec Baldwin ve Kim Basinger devralırlar. İyi bir oyuncu kadrosuna sahip olmasına rağmen önemli olarak nitelendirilemeyecek bir yapım.LOLITA

Yönetmen: Adrian Lyne Oyuncular: Jeremy Irons (Humbert), Melanie Griffith (Charlotte), Frank Langella (Quilty), Dominique Swain (Dolores), Suzanne Shepherd (Miss Pratt), Keith Reddin (Rigger) Yapım Yılı: 1997 Orijinali: Lolita (1962)

       Vladimir Nabokov’un, orta yaşlı bir adamın henüz çocuk yaşta bir kıza duyduğu aşkı ve onunla girdiği ilişkiyi anlatan ünlü romanını beyazperdeye ilk uyarlayan, efsanevi yönetmen Stanley Kubrick olur. En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar’a aday gösterilen orijinal filmin, James Mason, Peter Sellers, Shelley Winters ve Sue Lyon’dan oluşan dev bir oyuncu kadrosu var. Adrian Lyne’in büyük bir özenle yönettiği yeniden çevrimde de, tüm oyuncular çok başarılı performanslar sergilerler. Bu filmin tek dezavantajı olarak, yeniden çevrilmeye ihtiyaç duymayacak kadar başarılı bir orijinal yapıma sahip olması gösterilebilir.

 

 

KUSURSUZ CİNAYET (A PERFECT MURDER)


Yönetmen:
Andrew Davis Oyuncular: Michael Douglas (Steven), Gwyneth Paltrow (Emily), Viggo Mortensen (David), David Suchet (Mohamed), Sarita Choudhury (Raquel), Michael P. Moran (Bobby) Yapım Yılı: 1998 Orijinali: Dial M for Murder (1954)

       Michael Douglas’ın, karısını öldürmek için mükemmel bir plan yapan ama olaylar hesapladığı gibi gelişmeyen zengin bir işadamını canlandırdığı “Kusursuz Cinayet”in orijinali, gerilimin babası Alfred Hitchcock’un oldukça teatral bir anlatıma sahip filmi “Dial M for Murder-Cinayet Var”dır. Andrew Davis, elindeki güçlü oyuncu kadrosunun da yardımıyla, günümüz sinema seyircisinin beğenisine hitap etmeyi başaran bir yönetim sergiler. Orijinal filmin oyuncu kadrosunda Ray Milland, Grace Kelly ve Robert Cummings yer almaktadır.


 

SAPIK (PSYCHO)


Yönetmen:
Gus Van Sant Oyuncular: Vince Vaughn (Norman Bates), Anne Heche (Marion), Julianne Moore (Lila), William H. Macy (Milton), Viggo Mortensen (Sam), Robert Forster (Dr. Simon), Philip Baker Hall (Şerif Al) Yapım Yılı: 1998 Orijinali: Psycho (1960)

       Tüm zamanların en cesur yeniden çevrimi... Alfred Hitchcock’un sinema tarihine geçen “Sapık”ını bir kez daha beyazperdeye uyarlamaya, Gus Van Sant bir çılgınlık anında karar vermiş olsa gerek. Orijinalini karesi karesine tekrarlayan film, elbette Alfred Hitchcock, Anthony Perkins ve Janet Leigh’in ağırlıkları altında ezilmekten kurtulamaz. İlk “Sapık” en iyi yönetmen, en iyi yardımcı kadın oyuncu (Janet Leigh), en iyi sanat yönetimi ve en iyi görüntü yönetimi dallarında Oscar’a aday gösterilir.


 

İKİLİ OYUN (THE THOMAS CROWN AFFAIR)


Yönetmen: John McTiernan Oyuncular: Pierce Brosnan (Thomas Crown), Rene Russo (Catherine), Denis Leary (Detektif McCann), Ben Gazzara (Andrew), Frankie Faison (Detektif Paretti), Fritz Weaver (John), Faye Dunaway (Psikiyatrist) Yapım Yılı: 1999 Ödül: En İyi Şarkı Oscar'ı Orijinali: The Thomas Crown Affair (1968)

       Norman Jewison’ın ülkemizde “Kibar Soyguncu” adıyla gösterilen filmi, para için değil zevk için soygun yapan zengin bir adam ve onu yakalamaya çalışan sigorta müfettişi arasında doğan aşkı anlatır. Steve McQueen ve Faye Dunaway arasındaki unutulmaz satranç sahnesi, Pierce Brosnan ve Rene Russo arasında tekrarlanmaz. Michel Legrand’ın Oscar’a aday gösterilen müzikleri de yoktur. Yine de gişede başarıyı yakalayan film, en azından yeni nesli böyle bir filmin varlığından haberdar eder. Devam filminin 2010'da vizyona girmesi bekleniyor.

 

UNICEF Türkiye

 

Paylaşın

Facebook Twitter

 

Özel Arama

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.

KAVADARLI.com