Sinema

Üçgeni bir de sinemadan öğrenin!

       Üçgenler, ilk ve orta dereceli okullarda geometri derslerinin değişmez kahramanları arasında yer alırlar. Öğretmenlerimiz dik üçgeni, ikizkenar üçgeni ve eşkenar üçgeni öğrenmemiz için büyük çaba sarf ederler. Oysa büyüyüp de mezun olunca görürüz ki, gerçek hayatta karşımıza çıkan yegane üçgen aşk üçgenidir ve ne acıdır ki çözümü öğretilmeyen tek üçgen de odur. İşte bu noktada olaya sinema müdahale etme gereği duyar. Aşağıda yakın sinema tarihinden aşk üçgeni örnekleri yer alıyor. Çekinmeyin bir göz atın, belki sizin durumunuza uyan bir örnek yakalayabilirsiniz.

Yazan: Güven KAVADARLI


  

TWO GIRLS AND A GUY

Yönetmen: James Toback
Yapım Yılı: 1997
Nasıl Üçgen? Bir kenarı arsız üçgen
Üçgenin Kenarları: Robert Downey Jr. (Blake), Heather Graham (Carla), Natasha Gregson Wagner (Louise)
Üçgenin Oluşumu: Genç bir aktör olan Blake, Carla’ya hayattaki tek aşkı olduğunu söylemiştir. Sorun ise onun aynı cümleyi Louise’e de söylemiş olmasıdır. Bir gün kızlar Blake’i ziyarete gelirlerken, tesadüfen asansörde karşılaşır ve tanışırlar. Aynı kişinin kız arkadaşları olduklarını fark etmeleriyse uzun sürmeyecektir. Kızlar birbirlerine girmektense, Blake’i karşılarına alıp ona dürüst olmayı öğretmeye karar verirler. Ne var ki genç aktör akıl çelme konusunda biraz daha tecrübelidir.

 

 

  

ÜÇÜ BİR ARADA (THREESOME)

Yönetmen: Andrew Fleming
Yapım Yılı: 1994
Nasıl Üçgen? Bir kenarı yumuşak üçgen
Üçgenin Kenarları: Lara Flynn Boyle (Alex), Stephen Baldwin (Stuart), Josh Charles (Eddy)
Üçgenin Oluşumu: Eddy ve Stuart bir öğrenci yurdunda aynı odayı paylaşmaktadırlar. Yönetimin hatası sonucu odalarında kalacak üçüncü kişi Alex adında bir kız olur. Kısa süre sonra Stuart Alex’e, Alex ise Eddy’ye ilgi duymaya başlar. İşleri daha da karıştıracak olay ise Eddy’nin bir eşcinsel olduğunu ve dahası Stuart’ı çekici bulduğunu fark etmesi olur. Üç genç bir anlaşma yaparlar ve birbirlerine karşı herhangi bir duygusal veya şehvetli davranışta bulunmamaya karar verirler.

 

 

  

GELİNİ KİM ÖPECEK (KISSING A FOOL)

Yönetmen:Doug Ellin
Yapım Yılı: 1998
Nasıl Üçgen? Dik kafalı üçgen
Üçgenin Kenarları: David Schwimmer (Max), Jason Lee (Jay), Mili Avital (Samantha)
Üçgenin Oluşumu: Jay, ayrıldığı sevgilisini bir türlü unutamayan bir yazardır. Bir gün güzel editörü Samantha ve popüler bir spor sunucusu olan arkadaşı Max arasında bir buluşma ayarlar. Birbirleriyle çok iyi anlaşan Samantha ve Max’in ilişkileri çok hızlı ilerler ve kısa sürede evlenme kararı alırlar. Fakat kendi çapkınlıklarını unutuveren Max, Samantha’ya ne kadar güvenebileceğini merak eder ve Jay’den onu baştan çıkarmaya çalışmasını ister. Arkadaşının baskısı sonucu, iğrenç olarak nitelendirdiği bu teklifi kabul etmek zorunda kalan Jay, kısa süre sonra Samantha’ya gerçekten aşık olur. Samantha da Jay’e karşı duygusal bir yakınlık hissetmeye başlamıştır bile!

 

 

  

İKİSİNİ DE SEVDİM (SPLENDOR)

Yönetmen:
Gregg Araki
Yapım Yılı: 1999
Nasıl Üçgen? Üç kenarı uyumlu üçgen
Üçgenin Kenarları: Kathleen Robertson (Veronica), Johnathon Schaech (Abel), Matt Keeslar (Zed)
Üçgenin Oluşumu:
Sarışın güzel Veronica, kurtlarını dökmek üzere dışarı çıktığı bir gece iki erkekle birden randevulaşır. Bunlardan biri sorumsuz bir baterist olan Zed, diğeri ise entelektüel bir müzik eleştirmeni olan Abel’dir. Her iki erkeğin de farklı yönlerini çekici bulan ve ikisinden de vazgeçmek niyetinde olmayan Veronica, çareyi onları birbirleriyle tanıştırmakta bulur. Veronica’yı çok seven Abel ve Zed, çaresiz durumu kabullenirler. Böylece üç genç aynı evde yaşamaya ve aynı yastığa baş koymaya başlarlar.

 

 

  

AŞK ÜÇGENİ (THREE TO TANGO)

Yönetmen: Damon Santostefano
Yapım Yılı: 1999
Nasıl Üçgen? Sahte yumuşak üçgen
Üçgenin Kenarları: Matthew Perry (Oscar), Neve Campbell (Amy), Dylan McDermott (Charles)
Üçgenin Oluşumu: Zengin ve evli bir işadamı olan Charles, 90 milyon dolarlık bir restorasyon anlaşması sırasında tanıştığı Oscar hakkında yanlış bir izlenimde bulunur. Oscar’ın iş ortağı bir eşcinsel olduğu için Charles onu da eşcinsel zanneder ve böylece metresini emanet edebileceği güvenilir birini bulduğu fikrine kapılır. İşin ucunda 90 milyon dolarlık bir anlaşma olduğu için eşcinsel gibi davranmakta bir sakınca görmeyen Oscar, Amy’ye göz kulak olmayı kabul eder. Çekici bir kadın olan Amy zararsız gördüğü Oscar’ın yanında serbestçe hareket ettikçe, genç adam kendini kontrol etmekte oldukça zorluk çekecektir.

 

 

  

EN İYİ ARKADAŞIM EVLENİYOR

(MY BEST FRIEND’S WEDDING)

Yönetmen: P.J. Hogan
Yapım Yılı: 1997
Nasıl Üçgen? Jetonu köşeli üçgen
Üçgenin Kenarları: Julia Roberts (Julianne), Dermot Mulroney (Michael), Cameron Diaz (Kimberly)
Üçgenin Oluşumu: En iyi arkadaşı olan Michael’ın dört gün içinde evleneceği haberini alan Julianne soluğu Chicago’da alır. Her ne kadar evlilik hazırlıklarına yardımcı olma bahanesiyle gelmiş olsa da, Julianne’ın asıl amacı düğünün gerçekleşmesini engellemektir çünkü biraz geç de olsa Michael’ı ne kadar sevdiğini anlamıştır. Julianne, müstakbel gelin Kimberly ile tanıştıkça, onun ne kadar iyi ve kusursuz bir insan olduğunun farkına varır. Julianne yine de düğün gününde Michael’ı öper ve Kimberly de bu sahneye şahit olur. Gerçekte kimi sevdiğini kara kara düşünme sırası şimdi Michael’dadır.

 

 

  

İKİ HINZIR ADAM (GRUMPY OLD MEN)

Yönetmen: Donald Petrie
Yapım Yılı: 1993
Nasıl Üçgen? Olgun üçgen
Üçgenin Kenarları: Jack Lemmon (John), Walter Matthau (Max), Ann-Margret (Ariel)
Üçgenin Oluşumu: John ve Max, yaş yetmiş iş bitmemiş dedirten iki ihtiyar delikanlıdırlar. Birbirleriyle kapı komşusu olan iki huysuz adam yaklaşık 50 seneden beri hiç durmaksızın didişmektedirler. Bir gün yaşadıkları sokağa Ariel adlı güzel bir bayan taşınır. Hem John hem de Max, Ariel’e gönüllerini kaptıracak ve aralarında her alanda sürmekte olan rekabet iyice zıvanadan çıkacaktır. Son kararı verecek olan kişi ise elbette Ariel’den başkası değildir.

 

 

  

İNTİKAM (REVENGE)

Yönetmen: Tony Scott
Yapım Yılı: 1990
Nasıl Üçgen? Belalı üçgen
Üçgenin Kenarları: Kevin Costner (Cochran), Anthony Quinn (Tiburon), Madeleine Stowe (Mireya)
Üçgenin Oluşumu: Cochran, 12 yıl boyunca hizmet verdiği donanmadan ayrılmış ve hayatının geri kalanında ne yapmak istediğine de henüz karar vermemiştir. Yakışıklı pilot, ilk aşamada iyi bir tatile ihtiyacı olduğunu düşünerek, bir zamanlar avlanması için Alaska’ya uçurduğu Tiburon adlı Meksikalı işadamını ziyaret etmeye karar verir. Büyük bir konukseverlikle karşılanan Cochran kendisini, Tiburon’un karısı Mireya’nın gençliği ve güzelliği karşısında etkilenmekten alıkoyamaz. Mireya da genç adamdan hoşlanır ve onunla birlikte olur. Birbirlerine tutkuyla aşık olan iki sevgilinin en büyük korkuları ise güçlü ve kinci bir insan olan Tiburon’un hışmına uğramaktır. Nitekim korktukları kısa sürede başlarına gelecektir.

 

 

  

AGAINST ALL ODDS

Yönetmen: Taylor Hackford
Yapım Yılı: 1984
Nasıl Üçgen? Kaçak üçgen
Üçgenin Kenarları: Rachel Ward (Jessie), Jeff Bridges (Terry), James Woods (Jake)
Üçgenin Oluşumu: Profesyonel bir futbolcu olan Terry, dizinden geçirdiği sakatlıktan sonra takımdan uzaklaştırılmıştır. Jessie, takımın sahibinin kızıdır ve bir kumarbaz olan Jake ile ilişkisi vardır. Küçüklüğünden beri tehlikeli insanlarla bir arada yaşamaktan sıkılmış olan Jessie çareyi Meksika’ya kaçmakta bulur. Bunun üzerine Jake, nakit paraya ihtiyaç duyan Terry’yi sevgilisini geri getirmesi için tutar. Terry Jessie’yi bulduğunda aralarında bir aşk doğacak, bunun haberini alan Jake ise ikisinin birden peşine düşmekte gecikmeyecektir.

 

 

  

CHRISTINE

Yönetmen: John Carpenter
Yapım Yılı: 1983
Nasıl Üçgen? Bir kenarı metalik üçgen
Üçgenin Kenarları: Keith Gordon (Arnie), Alexandra Paul (Leigh), 1958 model kırmızı renk Plymouth Fury (Christine)
Üçgenin Oluşumu: Çalışkan ve başarılı bir lise öğrencisi olan Arnie eski bir araba satın alır. Sıkı bir çalışma sonrası hurda yığınına benzeyen aracı Christine adını verdiği göz kamaştırıcı kırmızı bir otomobile dönüştüren Arnie, her geçen gün ona biraz daha fazla bağlanmaya başlar. O kadar ki hareketleri her geçen gün biraz daha kabalaşan Arnie, arkadaşlarını hatta sevgilisi Leigh’i bile ihmal eder hale gelir. Leigh ise erkek arkadaşındaki olumsuz karakter değişimini, arabanın sahip olduğu şeytani güçlere bağlar. Ne Leigh’in ne de Christine’in Arnie’den vazgeçmeye niyetleri yoktur.

 

UNICEF Türkiye

 

Paylaşın

Facebook Twitter

 

Özel Arama

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.

KAVADARLI.com