Sinema

KAVADARLI.com

Beyazperdede yaşam mücadelesi

       Tabiat ve insan arasında ebedi dostluğa dayanan bir ezeli rekabet söz konusudur. Bizim için kontrol etmeyi başardığımız sürece tabiat anadan ve onun nimetlerinden güzeli yoktur. Onu kontrol etmemizi sağlayan en büyük silahımız ise medeniyettir. Ama insanoğlu ne zaman ıssız bir adada, sık bir ormanda, yüksek bir dağ tepesinde veya engin bir denizin ortasında çaresizce kalakalsa, yönetmeye çalıştığının aslında ne kadar devasa bir güç olduğunun bir anda farkına varır. Bu derlemede, medeniyet silahı ellerinden alınan bazı insanların tabiat anaya karşı giriştikleri yaşam mücadelesini anlatan filmler yer alıyor. Aslında bugünlerde toplum olarak çok daha başka güçlere karşı verdiğimiz var olma savaşının yanında derlemedeki mücadeleler biraz hafif kalıyor ama siz gene de ilginizi esirgemeyin.

Yazan: Güven KAVADARLI


 

YAŞAMAK İSTİYORUZ (LIFEBOAT)


Yönetmen: Alfred Hitchcock
Yapım Yılı: 1944
Tabiatın Temsilcisi: Deniz
Bizim Temsilcilerimiz: Bir filika dolusu kazazede
Mücadele:
İkinci Dünya Savaşı sırasında Atlantik’te bir gemi ve bir Alman U-Bot’u batarlar. Gemiden sağ kurtulanlar bir filikaya doluşarak açık denizde yol almaya başlarlar. Aralarında bir hemşire, bir hostes, bir yazar, bir mühendis, bir radyo teknisyeni, bir denizci ve zengin bir işadamının bulunduğu grup kısa süre sonra denizden bir kazazede daha kurtarır. Fakat bu kazazedenin gemiye değil, Alman U-Bot’una ait olduğunun anlaşılması filikada ortamın iyice gerginleşmesine neden olacaktır.

 

 

SİNEKLERİN TANRISI

(LORD OF THE FLIES)


Yönetmen: Peter Brook
Yapım Yılı: 1963
Tabiatın Temsilcisi: Issız ada
Bizim Temsilcilerimiz:
Bir grup çocuk
Mücadele:
Sir William Golding'in romanından uyarlanan filmde, geçirdikleri kazadan sonra kendilerini ıssız bir adada bulan bir grup çocuk henüz hazır olmadıkları halde yetişkin gibi davranmak zorunda kalırlar. Kısa sürede kendi aralarında ikiye ayrılan gençlerden Ralph’ın liderliğini yaptığı grup, medeni insanlar gibi davranıp barınaklar yapar ve ateş yakar. Jack liderliğinde birleşen grupsa vahşiliği seçerek avcılığa başlar. İki grup arasındaki ayrılıklar ve gerilim her geçen gün daha da artacak ve kanlı bir finale ulaşacaktır.

 

 

SONSUZ ÇÖL (WALKABOUT)


Yönetmen: Nicolas Roeg
Yapım Yılı: 1971
Tabiatın Temsilcisi: Avustralya
Bizim Temsilcilerimiz:
Bir kız çocuk (Jenny Agutter), bir erkek çocuk (Lucien John) ve bir Aborjin (David Gulpilil)
Mücadele: Nicolas Roeg’un tek başına yönettiği ilk film olan “Walkabout”, 14 yaşında bir kız çocuğunun ve erkek kardeşinin başlarından geçen büyüleyici macerayı konu alıyor. Kaza sonucu kendilerini Avusturalya’nın bir ucunda bulan iki çocuğun yardımına, ayinsel bir sürgün sonucu kabilesinden uzaklaşmış olan bir Aborjin yetişir. Bu tuhaf arkadaşlık, küçük grubun pek çok zorluğun üstesinden gelmesini sağlayacaktır. Filme orijinal adını veren Aborjin geleneği 2008 yapımı Avustralya (Australia) adlı filmde ele alındı.

 

 

KURTULUŞ (DELIVERANCE)


Yönetmen: John Boorman
Yapım Yılı: 1972
Tabiatın Temsilcileri: Nehir ve ilkel taşralılar
Bizim Temsilcilerimiz: Ed Gentry (Jon Voight), Lewis Medlock (Burt Reynolds), Bobby Trippe (Ned Beatty),
 Drew Ballinger (Ronny Cox)
Mücadele: Dört arkadaş, her zaman yaptıkları gibi golf oynamak yerine hafta sonunu doğayla iç içe geçirmeye karar verirler. Kiraladıkları iki kanoyla nehirde gezintiye çıkan dört arkadaştan Ed ve Bobby, diğerleriyle arayı biraz açarak mola vermek üzere karaya çıkarlar. Bu sırada karşılarına çıkan elleri silahlı iki taşralı Ed’i ağaca bağlayarak Bobby’yi taciz etmeye başlarlar. Lewis ve Drew dostlarının yardımına yetiştiklerinde ise işler daha da karışacaktır.

 


MIRACLES STILL HAPPEN

 

Yönetmen: Giuseppe Maria Scotese
Yapım Yılı: 1974
Tabiatın Temsilcisi: Amazon yağmur ormanları
Bizim Temsilcimiz: Susan Penhaligon
Mücadele: Noel zamanı meydana gelen uçak kazasından kurtulmayı başaran tek kişi olan genç bir kızın gerçek öyküsü... Sekiz gün boyunca Amazon yağmur ormanlarında açlığa, iklime, timsahlara, böceklere ve derisinin altına yerleşen sayısız solucana karşı akıl almaz bir mücadele veren genç kız, mucize eseri medeniyete ulaşmayı başaracaktır.

 

 

NEVER CRY WOLF


Yönetmen: Carroll Ballard
Yapım Yılı: 1983
Tabiatın Temsilcileri: Kanada’nın tundura bölgesi ve kurtlar
Bizim Temsilcimiz: Araştırmacı Farley Mowat  (Charles Martin Smith)
Mücadele: Film, hükümet tarafından Kanada’nın kuzey bölgesine gönderilen Farley Mowat’ın gerçek hayat öyküsünü anlatıyor. Bölgedeki kurtların gittikçe artan nüfusu ve saldırganlıklarının çevredekiler için ciddi sorunlara yol açabileceğine inanan hükümet, kurtların davranışlarını incelemesi için Mowat’ı görevlendirir. Zorlu doğa koşullarına karşı tek başına savaşmaya başlayan Mowat, kurtlara karşı sahip olduğu yanlış önyargılarla da mücadele edecektir.

 

 

SİVRİSİNEK SAHİLİ

(THE MOSQUITO COAST)


Yönetmen: Peter Weir
Yapım Yılı: 1986
Tabiatın Temsilcisi: Cangıl
Bizim Temsilcilerimiz:
Allie Fox (Harrison Ford) ve ailesi
Mücadele: Paul Theroux’un romanından uyarlanan filmde idealist bir baba, Amerikan tarzı yaşamın artık tükendiğine inanarak ailesini Orta Amerika’nın ormanlarına taşır. Burada kafasındaki cenneti yaratmaya kararlı olan baba, her geçen gün ortaya çıkan yeni sorunlara karşı daha da hırslanarak mücadelesini sürdürür. Kapıldığı çılgınlık selinin hem kendisini hem de ailesini büyük bir felakete sürüklediğinin ne yazık ki farkında değildir.

 


YAŞAMAK İÇİN (ALIVE)

 

Yönetmen: Frank Marshall
Yapım Yılı: 1993
Tabiatın Temsilcileri: Dağ, soğuk ve kar
Bizim Temsilcilerimiz: Aralarında Nando Parrado (Ethan Hawke) ve Antonio Balbi’nin de (Vincent Spano) bulunduğu Uruguay rugby takımı Mücadele: Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, Uruguay rugby takımını taşıyan uçak And Dağları’nın üzerine çakılır. Yaklaşık 25 kişi kazadan sağ kurtulmayı başarır ama kötü hava koşullarından dolayı kurtarma ekipleri kaza yerine ulaşamazlar. Aradan günler geçtikten sonra kazazedeler kendilerini zor bir karar aşamasında bulurlar: Ya ölen arkadaşlarını yiyecek ya da açlıktan ölerek onlara katılacaklardır.

 

 

İHANET (THE EDGE)


Yönetmen: Lee Tamahori
Yapım Yılı: 1997
Tabiatın Temsilcileri: Dağ, orman ve dev bir ayı
Bizim Temsilcilerimiz:
Charles Morse (Anthony Hopkins), Robert Green (Alec Baldwin), Stephen (Harold Perrineau Jr.)
Mücadele: Dolar milyarderi Charles Morse, ayaklı bir ansiklopedi olarak nitelendirilebilecek kadar bilgili bir adamdır. Genç bir fotomodel olan karısının çekimleri için tabiatın ortasında bir dağ evine gelirler. Charles, karısının fotoğraflarını çeken Robert ile birlikte keşif gezisine çıktığında bir kaza geçirirler ve uçakları, pilotun bile hiç bilmediği bir yere düşer. Yanlarında hiçbir yardım malzemesi bulunmayan üçlünün tek kurtuluş şansları, Charles’ın bunca zamandır pratiğe dönüştürme fırsatını bulamadığı engin bilgileridir. Peşlerine takılan devasa ayı ise aşmaları gereken en önemli engeldir.

 

 

KUMSAL (THE BEACH)


Yönetmen: Danny Boyle
Yapım Yılı: 2000
Tabiatın Temsilcileri: Ada, köpekbalığı, haşhaş tarlaları ve insan doğası
Bizim Temsilcilerimiz: Richard (Leonardo DiCaprio) ve bir grup maceraperest insan
Mücadele: Alex Garland’ın çok satan romanından uyarlanan filmde, Richard yeni tanıştığı genç bir çiftle beraber, bir delinin kendisine verdiği haritayı takip ederek cennet misali bir adaya ulaşır. Gençler uyuşturucu tacirlerini atlattıktan sonra adanın iç kısımlarındaki maceraperestlerin yarattığı köye ulaşmayı başarırlar. İlk başlarda bir rüyayı andırır güzellikte geçen günlerden sonra Richard, köyün liderinin kendisine tavır alması sonucu bir kabusa adım atar.

 

 

KUSURSUZ FIRTINA

(THE PERFECT STORM)


Yönetmen: Wolfgang Petersen
Yapım Yılı: 2000

Tabiatın Temsilcileri: Okyanus ve fırtına
Bizim Temsilcilerimiz: Kaptan Billy Tyne (George Clooney) idaresindeki “Andrea Gail” adlı tekne ve beş
mürettebatı
Mücadele: 1991 yılının sonbaharında meydana gelmiş olan gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, kaybolan prestijini geri kazanmaya çalışan Kaptan Tyne, yüklü bir kazanç peşindeki mürettebatı ile birlikte bereketli sularda balık avına çıkar. Dönüş yolunda müthiş bir fırtınanın ortasında kalan teknede verilen ölüm-kalım mücadelesi aralarında sürtüşme bulunan mürettebatı birbirine kaynaştırır ama ne yazık ki bu kurtulmaları için yeterli olmaz.

 

 

AYI (THE BEAR)


Yönetmen: Jean-Jacques Annaud
Yapım Yılı: 1988

Tabiatın Temsilcisi: İnsan
Bizim Temsilcilerimiz: Bir yavru ve bir yetişkin ayı

Mücadele: Listemizin sonunda farklı bir yaşam mücadelesini ele alıyoruz. Bu defa söz savunmanın! Yönetmen Annaud’un neredeyse hiçbir diyaloğa yer vermediği filminde, kendilerini medeni sanan bazı adamlara iki ayı tarafından insanlık dersi veriliyor. Avcıların yetim bıraktıkları bir yavru ayı, başka bir yetişkin ayı tarafından evlatlığa kabul edilir. Bu yeni aile hayatta kalmak için peşindeki avcılardan kurtulmak zorundadır.

 

UNICEF Türkiye

 

Paylaşın

Facebook Twitter

 

Özel Arama

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.