Sinema

KAVADARLI.com

Sinemanın saydam kahramanları

       Hayalet öyküleri sinemanın vazgeçemediği türlerden biridir. Onlara inansanız da inanmasanız da, düşüncesi bile tüylerinizi ürpertmek için yeterli olur. Sinema tarihinde hayaletler sadece korkutmak için ele alınmadılar. Komik, trajik, hatta erotik hayalet öyküleriyle de karşılaştık. Derlemede bu filmlerden bazılarına daha yakından göz atıyoruz.

Yazan: Güven KAVADARLI


 

13 HAYALET (13 GHOSTS)


Yönetmen:
William Castle Oyuncular: Charles Herbert (Buck), Jo Morrow (Medea), Martin Milner (Ben), Rosemary DeCamp (Hilda), Donald Woods (Cyrus) Yapım Yılı: 1960

       Klasik bir konusu olan, tipik bir William Castle prodüksiyonu... Hayaletlerle dolu eve taşınan aile ile birlikte soğuk terler dökeriz. Korku filmlerini pazarlamadaki başarısıyla efsane olan Castle, bu filminde Illusion-O adını verdiği bir teknik kullanır. Filmi izlemeye gelen sinemaseverlere bir tarafında mavi, diğer tarafında ise kırmızı selofan bulunan gözlükler dağıtılır ve filmdeki sahne mavimsi bir renge büründüğü zaman bu gözlüğü takmaları söylenir. Castle filmin başında, hayaletlere inanların gözlüğün kırmızı, inanmayanlarınsa mavi tarafından bakmaları talimatını verir. Söz konusu sahne geldiğinde kırmızı taraftan bakanlar filmdeki hayaletleri görebilirken, mavi selofan onların görülmesini engeller. Filmin etki gücünü arttıran en vurucu olaysa sona saklanır. Tekrar gözüken Castle, cesareti olanların gece evde yalnız başlarınayken karanlık bir odada bu gözlüğü takmalarını ve kırmızı tarafından bakmalarını söyler. Robert Zemeckis ve Joel Silver’ın kurdukları Dark Castle şirketi 2001 yılında "Thir13en Ghosts" adıyla bu filmin yeniden çevrimini gerçekleştirdi.

 


THE CHANGELING

Yönetmen: Peter Medak Oyuncular: George C. Scott (John Russell), Trish Van Devere (Claire), Melvyn Douglas (Joe), John Colicos (DeWitt), Jean Marsh (Joanna Russell), Barry Morse (Dr. Pemberton) Yapım Yılı: 1979


       
Eşini ve kızını trajik bir kazada kaybeden kompozitör John Russell, yeni besteler yapmak ve hayatını tekrar düzene sokmak için yeni bir konağa taşınır. Bazı ürkütücü olaylar sonucu evde bir çocuğun hayaletinin varlığını fark eder. Çocuğun kimliğini araştıran John’un eski bir yanlışı düzeltmesi gerekecektir. Fransızca adı “L’ Enfant du diable” olan Kanada yapımı film çok kişi tarafından bilinmese de, izleyenlerin bir daha asla unutamayacakları derecede tedirgin edici bir atmosfere sahip. Kendi adıma tüm zamanların en tüyler ürpertici filmi seçtiğim “The Changeling”, ülkesinde pek çok ödül kazandı. Daha çok “General Patton” olarak hatırlanan ve yakın geçmişte hayata gözlerini yuman George C. Scott’ın, başrollerini karısı Trish Van Devere ile paylaştığı film, Melvyn Douglas’ın da rol aldığı son yapım olma özelliğine sahip.

 

 

SİS (THE FOG)

 

Yönetmen: John Carpenter Oyuncular: Adrienne Barbeau (Stevie), Hal Holbrook (Malone), Janet Leigh (Kathy), Jamie Lee Curtis (Elizabeth), John Houseman (Machen), Tommy Atkins (Nick) Yapım Yılı: 1980

       Küçük bir sahil kasabasına çöken sis beraberinde ölümü de getirmektedir. Sisteki hayaletler yollarına çıkan herkesi sorgusuz sualsiz öldürürler. Film, hayaletlerin neden böyle bir davranış sergilediğini açıklamaya çalışmaksızın, sadece hikayesini en etkili biçimde anlatmaya gayret ediyor. “Halloween”, “Christine”, “The Thing” ve “In the Mouth of Madness-Çılgınlığın Ötesinde” gibi başarılı korku filmlerinin yönetmeni John Carpenter, “Sis”in tedirgin edici müziklerine de imzasını atıyor. Bir dönem “korku filmlerinin kraliçesi” ilan edilen Jamie Lee Curtis, bu filmde de can derdinde!

 

 

KÖTÜ RUH (POLTERGEIST)


Yönetmen:
Tobe Hooper Oyuncular: Craig T. Nelson (Steve), JoBeth Williams (Diane), Beatrice Straight (Dr. Lesh), Dominique Dunne (Dana), Oliver Robins (Robbie), Zelda Rubinstein (Tangina) Yapım Yılı: 1982 Devam: Poltergeist II (1986), Poltergeist III (1988)

       
Aileyi tehdit eden hayaletleri konu alan etkileyici ve başarılı bir film... Kendi halindeki ailenin evini istila eden ruhlar, 5 yaşındaki küçük kızı kaçırırlar. Gösterildiği dönemde oldukça ses getiren bu filmin ünlü oyuncuları yok belki ama Steven Spielberg gibi bir yapımcısı, Tobe Hooper gibi bir yönetmeni ve müthiş özel efektleri var. Aynı zamanda filmin senaryo yazarlarından biri de olan Spielberg’in, el attığı her şeyi başarıya götürdüğü bilinen bir olay... Daha az bilinense “The Texas Chainsaw Massacre-Teksas Kasabı”, “Salem’s Lot” ve “The Mangler”gibi başarılı korku filmlerine imza atan Tobe Hooper’ın bu konudaki yeteneği... Film en iyi müzik (Jerry Goldsmith), ses efektleri ve görsel efektler dallarında Oscar’a aday gösterildi.

 


PERİLİ EV (THE HAUNTING)

 

Yönetmen: Jan de Bont Oyuncular: Lili Taylor (Eleanor), Catharine Zeta-Jones (Theodora), Liam Neeson (Dr. David Marrow), Owen Wilson (Luke Sanderson), Bruce Dern (Mr. Dudley), Marian Seldes (Mrs. Dudley) Yapım Yılı: 1999 Orijinali: The Haunting (1963)


       
İnsanların korku anında sergiledikleri davranış biçimlerini araştıran bir bilim adamı, büyük bir malikaneye davet ettiği denekler üzerinde çalışırken kontrolü dışında olaylar yaşanmaya başlar. “Speed-Hız Tuzağı” ve “Twister” filmlerinin yönetmeni Jan de Bont, oldukça geniş bütçeye sahip bu filminde de izleyenleri heyecandan soluksuz bırakmayı hedefliyor. Bir korku filminden çok hızlı bir aksiyon havasını taşıyan film, Shirley Jackson’ın “The Haunting of Hill House” adlı romanından uyarlanmış. Aynı roman ilkk defa 1963 yılında Robert Wise tarafından “The Haunting-Lanetli Ev” adıyla sinemaya uyarlanmıştı.

 


LANETLİ TEPE (HOUSE ON HAUNTED HILL)      

 

Yönetmen: William Malone Oyuncular: Geoffrey Rush (Steven H. Price), Famke Janssen (Evelyn S. Price), Taye Diggs (Eddie), Peter Gallagher (Donald), Chris Kattan (Watson) Yapım Yılı: 1999 Orijinali: House on Haunted Hill (1958)

       
Eğlence peşindeki zengin bir lunapark sahibi, lanetli olduğuna inanılan bir evde tek gece boyunca sağ kalmayı başaranlara bir milyon dolar vereceği vaadinde bulunur. Hesaplamadığı şey ise evin gerçekten lanetli olduğudur. Dark Castle şirketinin yeniden beyazperdeye uyarladığı ilk William Castle klasiği olan film, özellikle jeneriği ve giriş sahnesiyle korkutucu olmayı başarıyor. Geoffrey Rush, orijinal filmdeki Vincent Price’ın rolünü üstleniyor. 1958 tarihli orijinal filmin gösterimi sırasında Castle, “Emergo” adını verdiği buluşuyla yine seyircinin ilgisini çekmeyi hedefler. Buluşun içeriği, filmin en heyecanlı anında sinema perdesinin yanına yerleştirilen siyah kutudan fırlayan 3.5 metrelik bir iskeletin, iplerle kontrol edilerek seyircilerin üstünden geçirilmesinden ibaret!

 


BEN ÇAĞIRMADIM (BLITHE SPIRIT)

 

Yönetmen: David Lean Oyuncular: Rex Harrison (Charles), Constance Cummings (Ruth), Margaret Rutherford (Madame Arcati), Kay Hammond (Elvira), Hugh Wakefield (Dr. Bradman) Yapım Yılı: 1945 Ödül: En İyi Görsel Efekt Oscar’ı

       
Belki de bizdeki “Ruhsar” dizisine esin kaynağı olan İngiltere yapımı film, Noel Coward’ın oyunundan uyarlanmış. Yeni evli bir adamın uzun zaman önce ölen karısı geri döner ve kurduğu yeni hayatı adama zehir etmeye çalışır. Kariyerinin ilerleyen yıllarında “The Bridge on the River Kwai-Kwai Köprüsü”, “Lawrence of Arabia-Arabistanlı Lawrence” ve “Doctor Zhivago” gibi epik filmlere imza atacak olan David Lean’in yönetmenlik kariyerindeki üçüncü film olan “Ben Çağırmadım”, önemli oyunculara sahip hoş bir komedi filmi.

 


HAYALET AVCILARI (GHOSTBUSTERS)

 

Yönetmen: Ivan Reitman Oyuncular: Bill Murray (Dr. Peter Venkman), Dan Aykroyd (Dr. Raymond Stantz), Sigourney Weaver (Dana), Harold Ramis (Dr. Egon Spengler), Rick Moranis (Louis), Ernie Hudson (Winston) Yapım Yılı: 1984 Devam: Ghostbusters II (1989)

       New York’ta türeyen hayaletleri avlamayı kendilerine meslek edinen dört kafadarın maceralarını anlatan film, hedefi on ikiden vurmayı başarıyor. Özel efektleri sayesinde korkuturken, oyuncularının sempatisi ile güldüren “Hayalet Avcıları”, Hollywood tarihinin ilk geniş bütçeli korku-komedi filmi... Filmin maliyeti 32 milyon dolar civarı... En iyi şarkı ve görsel efekt dallarında Oscar’a aday gösterilen filmin bir kez devamı çevrildi. Söylentilere göre üçüncü “Hayalet Avcıları” filmi de yolda... Ayrıca çizgi film serisi olarak da televizyona uyarlandı.

 


SEVİMLİ HAYALET (CASPER)

 

Yönetmen: Brad Silberling Oyuncular: Christina Ricci (Kat), Bill Pullman (Dr. Harvey), Cathy Moriarty (Carrigan), Eric Idle (Dibs), Don Novello (Sarducci) Yapım Yılı: 1995

       Paranormal olaylarla ilgilenen dul doktor, kızıyla beraber hayaletli bir eve taşınır. Doktorun asıl isteği ölen karısının ruhuyla bağlantı kurmaktır. Kız, Casper adlı insan canlısı küçük hayaletle arkadaşlık kurarken, doktorun başı Casper’in üç kaba hayalet akrabasının şakalarıyla derttedir. Dünyaca ünlü çizgi filmin sinema uyarlamasında idari yapımcılığı Steven Spielberg üstlenmiş. Doğrusu Casper bu vasat filmden daha fazlasını hak ediyor.

 


SEVİMLİ HAYALETLER (THE FRIGHTENERS)

 

Yönetmen: Peter Jackson Oyuncular: Michael J. Fox (Frank), Trini Alvarado (Lucy), Peter Dobson (Ray), John Astin (Yargıç), Jeffrey Combs (Milton) Yapım Yılı: 1996

       
Bir mimar olan Frank, karısının ölümüyle sonuçlanan kazadan sonra etrafta dolaşan hayaletler görmeye başlar. Aralarından arkadaş edindiği iki tanesini insanları korkutmaları için evlere gönderen Frank, sonra da gidip olaya müdahale ederek yolunu bulmaktadır. Fakat yeni türeyen ölümcül bir ruh insanları tek tek öldürmeye başlayınca işler karışır. Şu sıralar “Yüzüklerin Efendisi” serisini çekmekle meşgul olan Peter Jackson, ustası olduğu korku-komedi türünün bu örneğinden de yüzünün akıyla çıkmayı başarıyor.

 

 

HAYALET (GHOST)

 

Yönetmen: Jerry Zucker Oyuncular: Patrick Swayze (Sam), Demi Moore (Molly), Whoopi Goldberg (Oda Mae), Tony Goldwyn (Carl), Rick Aviles (Willie), Vincent Schiavelli (Metro hayaleti) Yapım Yılı: 1990 Ödül: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Whoopi Goldberg) ve En İyi Özgün Senaryo Oscar’ı

       En iyi arkadaşının ihanetine uğrayan Sam, ara sokaklardan birinde uğradığı saldırı sonucu vurularak ölür. Ama ruhu sevgilisini terk etmek istemediğinden dolayı cennete giden ışıklı yola girmekten vazgeçer. İyi insanları gökyüzünden açılan bir ışık huzmesinin, kötü adamları ise karanlıktan sıyrılan gölgelerin öte tarafa götürmesi gibi masalımsı öğelerle ele alınan film, gösterime girdiği yıl sinemaseverlerin kalbini kazanmakta zorlanmadı. Patrick Swayze ve Demi Moore’un göz yaşartan duygusallıkları, Whoopi Goldberg’in hikayeye kattığı komedi unsuruyla dengeleniyor. “Hayalet”, Goldberg’in aldığı ödül dışında en iyi film, kurgu ve müzik (Maurice Jarre) dallarında da Oscar’a aday gösterildi.

 

 

HAYALETLER BECEREMEZ (GHOSTS CAN’T DO IT)

 

Yönetmen: John Derek Oyuncular: Bo Derek (Katie), Anthony Quinn (Scott), Don Murray (Winston), Julie Newmar (Angel), Leo Damian (Fausto), Donald Trump (Kendisi) Yapım Yılı: 1990

 

       Tüm zamanların en kötü filmi olmaya aday olan yapımda Bo Derek, çok sevdiği kocasının ruhunun tekrar vücut bulmasını sağlayacak olan mükemmel erkek bedenini arıyor. Söz konusu kocanın hayaletini canlandıran Anthony Quinn’in oyunu, eleştirmenler tarafından tam bir felaket olarak yorumlandı.
       
 

 

 

ALTIN YUMRUK

(NO RETREAT, NO SURRENDER)
 

Yönetmen: Corey Yuen Oyuncular: Kurt McKinney (Jason), Jean-Claude Van Damme (Ivan), Kent Lipham (Scott), Timothy D. Baker (Tom), Kathie Sileno (Kelly),  Yapım Yılı: 1985 Devam: No Retreat, No Surrender II (1989), No Retreat, No Surrender 3: Blood Brothers (1990)

       Babasının bacağını sakat bırakıp, karate salonlarına el koyan kötü adamlardan intikam almayı hedefleyen Jason, kendini eğitmeye başlar. Yardımına yetişecek kişi ise hayranı olduğu Bruce Lee’nin hayaleti olacaktır. Hoş bir fanteziye sahip önemsiz bir dövüş filmi olan “Altın Yumruk”, kötü dövüşçüyü canlandıran Jean-Claude Van Damme’ın kariyerindeki ikinci film... Devam filmlerinin, orijinal filmdeki öyküyle bir bağlantısı yok. Film, “Karate Tiger” adıyla da biliniyor.

 

UNICEF Türkiye

 

Paylaşın

Facebook Twitter

 

Özel Arama

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.