Sinema

KAVADARLI.com

Beyazperdedeki doktorlar

       Güneş girmeyen yere doktorun girdiğini hepimiz biliyoruz. Sinema salonları da, güneşten nasibini almayan yerler arasında bulunduğundan olacak bugüne kadar sayısız doktor beyazperdeden geçmiştir. Bu derlemede iyisiyle kötüsüyle, akıllısıyla delisiyle sinema tarihi boyunca karşımıza çıkmış olan bazı doktorları hatırlıyoruz. Oldukça kalabalık bir liste sizleri bekliyor.

Yazan: Güven KAVADARLI


 

DR. CALIGARI


Film: Das Kabinett des Doktor Caligari
Yönetmen: Robert Wiene
Yapım Yılı: 1920
Canlandıran: Werner Krauss
Uzmanlık Alanı: Hipnoz
Nasıl Biri? Hipnoz ettiği kurbanı sayesinde içindeki kötülüğü açığa çıkaran bir sihirbaz diyebiliriz. Zavallı kurbanı işlediği suçlardan dolayı bir kaçak durumuna düşerken, Dr. Caligari yarattığı zihinsel sığınağında kendini emniyete alıyor.

 


DR. MABUSE

Film: Dr. Mabuse, der Spieler
Yönetmen: Fritz Lang
Yapım Yılı: 1922
Canlandıran: Rudolf Klein-Rogge
Uzmanlık Alanı: Suç
Nasıl Biri? İnsanların yaşamları ve kaderleriyle kumar oynayan uzman bir suçlu. Birinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’sının önemli bir simgesi.

 

 




 

 

DR. MOREAU


Film: Island of Lost Souls
Yönetmen: Erle C. Kenton
Yapım Yılı: 1933
Canlandıran: Charles Laughton
Uzmanlık Alanı: Genetik
Nasıl Biri? Yaşadığı adanın halkı üzerinde genetik deneyler yapan çılgın bir bilim adamı. Zavallı kurbanlarını yarı hayvan-yarı insan bir hale getiriyor. Tahmin edebileceğiniz gibi sonu pek parlak değil.

 


DR. NO

Film: Dr. No
Yönetmen: Terence Young
Yapım Yılı: 1962
Canlandıran: Joseph Wiseman
Uzmanlık Alanı: Dünyayı ele geçirmek
Nasıl Biri? Dünyanın en ünlü ajanı James Bond’un ilk düşmanı. Elbette tek bir amacı var: Dünyayı ele geçirmek.

 

 




 

 

DR. JEYKLL


Film: Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Yönetmen: Victor Fleming
Yapım Yılı: 1941
Canlandıran: Spencer Tracy
Uzmanlık Alanı: Karakter parçalanması
Nasıl Biri? İnsanın içindeki kötülüğün bir ilaçla çıkarılıp atılabileceğine inanıyor. Geliştirdiği ilacı prensip sahibi her bilim adamı gibi kendi üzerinde deniyor ama maalesef neticesi umduğu gibi olmuyor. İyi niyetli doktor geceleri bir caniye dönüşerek etrafa dehşet saçmaya başlıyor.

 


DR. STRANGELOVE


Film: Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Yönetmen: Stanley Kubrick
Yapım Yılı: 1964
Canlandıran: Peter Sellers
Uzmanlık Alanı: Bombalar
Nasıl Biri? Eskiden Naziler için çalışmış olan bir mucit. İcat ettiği atom bombası Amerikalı çılgın bir generalin eline geçince, olası bir felakete karşı kendini emniyete alacak planlar yapmaya başlıyor.

 

 




 

 

DR. ZHIVAGO


Film: Doctor Zhivago
Yönetmen: David Lean
Yapım Yılı: 1965
Canlandıran: Omar Sharif
Uzmanlık Alanı: Gönül hırsızlığı
Nasıl Biri? Karizmatik bir doktor ve romantik bir şair. İyi bir aile babası ama gönlü başkasında... Birinci Dünya Savaşı ve ardından gelen Bolşevik Devrimi’ne karşı ailesi ile birlikte göğüs geriyor.

 


DR. JOSEF MENGELE

Film: The Boys from Brazil
Yönetmen: Franklin J. Schaffner
Yapım Yılı: 1978
Canlandıran: Gregory Peck
Uzmanlık Alanı: Genetik
Nasıl Biri? Tam bir çılgın... 1970’lerin sonunda hala Nazilere hizmet ediyor. Dünyaya Adolf Hitler’in genlerine sahip bir sürü çocuğun gelmesini sağlıyor. Bu çocukların hayatlarının aynı Hitler’inkine benzemesi için gerektiği anlarda müdahalelerde bulunuyor. Böylece aralarından birinin büyüdüğü zaman aynı ona benzeyeceğini ümit ediyor. Sürekli dobermanlarla gezmesi de cabası.

 

 




 

 

DR. STEPHANIE BRODY


Film: Young Doctors in Love
Yönetmen: Garry Marshall
Yapım Yılı: 1982
Canlandıran: Sean Young
Uzmanlık Alanı: Aşk
Nasıl Biri? Tuhaf doktor ve hemşirelerle dolu bir hastanede çalışıyor ve aslında onlardan bir farkı yok. İnsan, akılları başlarından bir karış havada bu doktorları gördükten sonra hastaneye gitmeden evvel bir kez daha düşünmek zorunda kalıyor.

 


DR. CLEMENT MOLLOCH

Film: The Evil That Men Do
Yönetmen: J. Lee Thompson
Yapım Yılı: 1984
Canlandıran: Joseph Maher
Uzmanlık Alanı: Operatör doktor
Nasıl Biri? Uzaktan geldiğini gördüğünüz anda yolunuzu değiştirmeniz gereken biri... Eline düşerseniz sizi paramparça eder haberiniz olsun.

 

 




 

 

DR. MALCOLM SAYER


Film: Awakenings
Yönetmen: Penny Marshall
Yapım Yılı: 1990
Canlandıran: Robin Williams
Uzmanlık Alanı: Kimya
Nasıl Biri? Kesinlikle azimli bir insan... Beyinlerindeki iltihap nedeniyle bitkisel hayatta olan hastaları kendi bulduğu bir ilaç tedavisiyle normale döndürmeyi başarıyor. Üzücü olansa bu tedavinin geçici bir süre için işe yaraması. Ne yazık ki hastalar bir süre sonra tekrar eski hallerine dönüyorlar.

 

       
DR. ERNEST MENVILLE
       
Film: Death Becomes Her
Yönetmen: Robert Zemeckis
Yapım Yılı: 1992
Canlandıran: Bruce Willis
Uzmanlık Alanı: Estetik cerrahi
Nasıl Biri? Karısı ve sevgilisi bir büyü sayesinde ölümsüz hale gelince seçtiği branştan pişman oluyor. Birbirlerinden nefret ettikleri için de her fırsatta kavga edip bir yerlerine zarar veriyorlar. Onları tedavi edip, bozulan yerlerini düzeltmek de bilin bakalım her defasında kime düşüyor?

 

 




 

 

DR. JACK MACKEE


Film: The Doctor
Yönetmen: Randa Haines
Yapım Yılı: 1991
Canlandıran: William Hurt
Uzmanlık Alanı: Gırtlak kanseri
Nasıl Biri? Başarılı ve zengin... Günün birinde gırtlak kanserine yakalanınca madalyonun öbür tarafından bakma şanssızlığını yaşıyor. Doktorluğun muayene ve reçeteden ibaret olmadığını ne yazık ki acı tecrübelerle öğreniyor.

 


DR. RICHARD STURGESS

Film: Article 99
Yönetmen: Howard Deutch
Yapım Yılı: 1992
Canlandıran: Ray Liotta
Uzmanlık Alanı: Hastane yönetimiyle mücadele
Nasıl Biri? İdealist bir doktor... Çalıştığı hastanede yeteri kadar yatak bulunmadığı için vicdan azabı çekiyor. Meslektaşlarıyla kafa kafaya verip hastane yönetimini dinlememeye ve mümkün olduğunca çok hastayı tedavi etmeye karar veriyor. Üzgünüz Dr. Sturgess, günümüzde idealist insanların yenilmeye mahkum olduğunu hepimiz biliyoruz.

 

 




 

 

DR. RICHARD KIMBLE


Film: The Fugitive
Yönetmen: Andrew Davis
Yapım Yılı: 1993
Canlandıran: Harrison Ford
Uzmanlık Alanı: Kaçmak
Nasıl Biri? Mükemmel bir doktor ama haksız yere cinayetle suçlandığı için kendisine bir muayenehane açamıyor. Nasıl açsın ki? Peşinde aman vermeyen bir detektif var. Bir yerde biraz fazla kalsa hemen ensesinde bitecek. Ama bu durum iyi yürekli doktorumuzun ihtiyacı olanlara yardım etmesine engel teşkil etmiyor. Bir yandan kaçarken bir yandan da yoluna çıkan insanların dertlerine deva oluyor.

 


DR. VICTOR FRANKENSTEIN

Film: Frankenstein
Yönetmen: Kenneth Branagh
Yapım Yılı: 1994
Canlandıran: Kenneth Branagh
Uzmanlık Alanı: Puzzle
Nasıl Biri? Ölü insanların parçalarını birleştirerek yeni bir insan yaratmayı düşünebilecek kapasiteye sahip. Bir yandan böyle ürkünç bir olayla uğraşırken diğer yandan da güzel bir kızcağızla evlenmenin hesaplarını yapıyor. Sonunda bilin bakalım kabak kimin başına patlıyor?

 

 



 

 

DR. RICHARD H. HARPO


Film: High Anxiety
Yönetmen: Mel Brooks
Yapım Yılı: 1997
Canlandıran: Mel Brooks
Uzmanlık Alanı: Fobileriyle başa çıkamayan psikiyatrist
Nasıl Biri? Yükseklik korkusu içinde yaşayan, biraz saf bir akıl doktoru. Etrafındaki meslekdaşları ise kendisinden daha akıllı ve akıllı insanları delirtmek üzere biraraya gelmiş gibiler. Varın ruh sağlıkları bozuk olanları siz düşünün! Geleneksel psikiyatri tedavi yöntemleri ile dalga geçen bir film.

 


DR. KOSEVICH

Film: Nine Months
Yönetmen: Chris Columbus
Yapım Yılı: 1995
Canlandıran: Robin Williams
Uzmanlık Alanı: Doğum
Nasıl Biri? Daha İngilizceyi bile doğru dürüst konuşamayan ve iğne gördüğünde bayılma ihtimali yüksek olan Rus asıllı sakar bir doktor... Karınızı ve doğmak üzere olan çocuğunuzu emanet etmek isteyeceğinizi hiç sanmıyoruz.

 

 




 

 

DR. FEINSTONE


Film: The Dentist
Yönetmen: Brian Yuzna
Yapım Yılı: 1996
Canlandıran: Corbin Bernsen
Uzmanlık Alanı: Dişçilik
Nasıl Biri? Dişçilerle ilgili kolektif bilinçaltı korkularımızın hepsini gerçekleştirmek için elinden geleni ardına koymayan bir sadist... Bir kere eline düştünüz mü yandınız demektir. Adını duyduğunuz anda ardınıza bakmadan koşmaya başlamanız tavsiye olunur.

 

       
DR. JED HILL

Film: Malice
Yönetmen: Harold Becker
Yapım Yılı: 1993
Canlandıran: Alec Baldwin
Uzmanlık Alanı: Megalomani
Nasıl Biri? Kendisini tanrı yerine koyabilecek kadar güçlü bir egosu var. Yine de kendisini tanrıyla özdeşleştirmesi şeytanca planlar yapmasına engel olmuyor. Kafa dengi sevgilisi ile beraber öyle bir plan yapıyorlar ki, doğrusu insan ne diyeceğini şaşırıyor.

 

 




 

 

DR. LAWRENCE MYRICK


Film: Extreme Measures
Yönetmen: Michael Apted
Yapım Yılı: 1996
Canlandıran: Gene Hackman
Uzmanlık Alanı: Sinir sistemi
Nasıl Biri? Ahlaksal yapısında ciddi bozukluklar bulunan bir dahi... Sosyal statüsü yüksek özürlülerin tekrar yürüyebilmelerini sağlayacak tedavi yöntemini geliştirmek için, sokaklarda yaşayan kimsesiz insanları kobay olarak kullanmaktan çekinmiyor. Kendisini tanrıya havale ediyoruz.

 


DR. MAGGIE RICE

Film: City of Angels
Yönetmen: Brad Silberling
Yapım Yılı: 1998
Canlandıran: Meg Ryan
Uzmanlık Alanı: Melekler
Nasıl Biri? Çok güzel bir kalp cerrahı... Bir hastasını tüm çabalarına rağmen ameliyatta kaybedince umutsuzluğa sürükleniyor. Derken karşısına çıkan yakışıklı bir meleğe aşık oluyor ama ne yazık ki hayat bu hikayenin mutlu bitmesine izin vermeyecek kadar acımasız.

 

 




 

 

DR. WERNER ERNST


Film: Critical Care
Yönetmen: Sidney Lumet
Yapım Yılı: 1997
Canlandıran: James Spader
Uzmanlık Alanı: Arabuluculuk
Nasıl Biri? Doktor unvanını güzel kadınları tavlamak için kullanıyor. Üstelik paraya da çok düşkün... Günün birinde bitkisel hayatta olan babalarının mirasını kapmak için birbirleriyle kıyasıya mücadele eden iki kız kardeşle tanışmasıyla ve hastanelerin birer ticarethane gibi işletildiklerini fark etmesiyle birlikte, hayata bakışı tamamen değişiyor. Bravo Dr. Ernst, doğru yoldasın.

 


DR. JOHN DOLITTLE

Film: Doctor Dolittle
Yönetmen: Betty Thomas
Yapım Yılı: 1998
Canlandıran: Eddie Murphy
Uzmanlık Alanı: Veterinerlik
Nasıl Biri? Hayvanların ne dediğini anlayabiliyor ve onlarla konuşabiliyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu özelliği kendisinden çok hayvanların işine yarıyor. Ne de olsa bir hayvan için şöyle karşılıklı iki kelime laflayıp derdini anlatabileceği bir insan bulmak o kadar kolay değil.

 

 

 

HUNTER “PATCH” ADAMS


Film: Patch Adams
Yönetmen: Tom Shadyac
Yapım Yılı: 1998
Canlandıran: Robin Williams
Uzmanlık Alanı: Güldürmek
Nasıl Biri? Kendi başına gelmeyen kalmıyor ama yine de hastalarına moral vermek için inanılmaz bir çaba gösteriyor. Her insanın, gülmenin de ilaçlar kadar faydalı bir tedavi yöntemi olduğuna inanan Adams’tan öğreneceği çok şey var.

 

UNICEF Türkiye

 

Paylaşın

Facebook Twitter

 

Özel Arama

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.