Seyahat

facebook/KAVADARLIblog

twitter/KAVADARLIblog

youtube/KAVADARLIblog

 

KAVADARLI.com

MÜNİH 850 YAŞINDA                                                                           Yazı ve Fotoğraflar: Güven KAVADARLI     

     Almanya'nın güney eyaleti Bavyera'nın başkenti Münih 2008 yılında 850. yaşını kutladı. Her yıl eylül sonu ve ekim başı düzenlenen "Oktoberfest" ile Avrupa'nın gündemine gelen bu turistik şehrin yeni yaşı şerefine, özellikle yaz aylarını kapsayan geniş kapsamlı etkinlikler düzenlendi. Tarihteki uzun serüveninin son 1,5 yılına şahit olduğum bu sevimli şehrin sakinleri yüksek bir yaşam kalitesine sahipler. Münih, İkinci Dünya Savaşı'nı az hasarla atlatmayı başardığı için tarihi yapılarını koruyabilmiş. Bu görsel zenginlik şehre sadece festival zamanları değil, düzenli olarak turist gelmesini sağlıyor.

 

 

      Şehir yaşamından çok bir kasaba yaşamı rahatlığı ve güvenliğine sahip 1,5 milyon nüfuslu Münih'in sakinleri spor yapmak ya da özel zevklerine ayırmak için gereken zamanı rahatlıkla bulabiliyorlar. Arabaya ihtiyaç bırakmayan şekilde örülmüş toplu taşımacılık ağı ile sayısız park, bahçe ve göl kenarı alanlara giderek nadir rastlanan güneşli günlerin tadını çıkarmak mümkün. Yine de Münih'in ikliminin Almanya'nın kuzey şehirlerine oranla daha ılıman olduğu söylenebilir. Geniş bir düzlük üzerine kurulması Münih'i bir bisiklet şehri haline de getirmiş. Şehrin bir ucundan diğerine kadar özel bisiklet yollarıyla ulaşmak mümkün. Yüzyılları aşan maziye sahip bira üreticileri ve biri bitip diğeri başlayan Oktoberfest, Fasching, Weihnachten gibi şenlikleri ile yaşamın keyifle yaşandığı Münih'in 900. yaşını da görür müyüm acaba?

 

 

DİĞER YAZILAR

 

Özel Arama

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.