EVRİME DEVRİM İŞLEMEZ  17 Ocak 2009

      Floransa Üniversitesi'ni (UNIFI) ziyaretimiz sırasında birkaç profesörün ortak kullandığı bir odada toplantı yapıyoruz. Bir ara gözüm dolabın önündeki çöpün yanında yatmakta olan devasa kitaba takılıyor. Tozlu kapağından "Harun Yahya" ismini okuyabiliyorum. Duraksıyorum ve o an kim olduğunu tam olarak hatırlayamıyorum. Uygun bir fırsatta yerimden kalkarak kitaba doğru yöneliyorum. Ansiklopedi cildi büyüklüğünde kitabı yerden kaldırıp hologramlı kalın kapağını açıyor ve yazarın resmini görünce beynimden vurulmuşa dönüyorum. Bildiğimiz Adnan Hoca! Kitap da Harun Yahya takma adı ile yazdığı evrim teorisi karşıtı sayısız kitaptan birinin İtalyanca çevirisi.

        Kitabın ellerine nasıl geçtiğini merak edip soruyorum ama bilmediklerini ve o an odada olmayan bir profesöre ait olabileceğini söylüyorlar. Kendilerini yazarın kim olduğu konusunda uyarıyorum. Bu masraflı kitap büyük ihtimalle İtalya'da belli kişilere ücretsiz olarak gönderilmiş, aynı Türkiye'de sayısız öğrenciye bedava dağıtıldığı gibi. Para verip alan insan kıyıp da çöpün yanında tozlanmaya bırakmaz!

        Beni asıl tedirgin eden, yıllardır öğrencilerimize dağıtılan evrim karşıtı kitapların arkasındaki maddi gücün büyüklüğünün ta İtalya'ya bile ulaşması oldu. Avrupalılar için endişelenmeye gerek yok, onlar hangi kitabı nereye koyacaklarını iyi biliyorlar ama ne yazık ki bizim insanımız çoğu zaman aynı sağlıklı değerlendirmeyi yapamıyor ve Türkiye'de kendi "karşı devrim"lerini yapmak isteyenlere kanabiliyor.

        Ne zaman Adnan Oktar'ın bir kitabını görsem aklıma defalarca izlediğim 1968 tarihli Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes) filmindeki Dr. Zaius karakteri gelir. Maymunlar üzerinden insanların eleştirildiği müthiş bir alegori olan bu filmde, Dr. Zaius hem "Bilim Bakanı" hem de "İnancın Savunucusu" unvanlarına sahip önemli bir liderdir. "Gerçek" bilimin inanç ile çelişmeyeceğine inanan skolastik bir felsefeye sahiptir. Bilimin sınırlarını ve araştırma alanlarını belirleme hakkını da kendinde görmektedir.

        Her şeye rağmen güzel olansa, bazı benzerliklerin masraflı koca koca kitaplar basılarak inkar edilmek istenen evrimin doğruluğunu saniyede ispatlamaları!

   

Ocak 2009 / www.kavadarli.com

 

 

 

   KAVADARLI                                                      İletişim: guven@kavadarli.com 

        www.kavadarli.com