AKIŞKAN DÜŞÜNCELER - 6  31 Mayıs 2013

Biber gazıBeyaz   Dev projelerin tepemizden baktığı, hükümetin ise tepemize çıktığı bugünlerde insanların da tepesi atıveriyor. Benim tepem atınca da düşüncelerimi buraya yazıyorum. Mesela başbakanın tepesi atınca biber gazı sıktırıyor. O, ülkemize has yasalara göre daha az risk alıyor anlayacağınız.

        Her yere cami yapıp hiçbir yerde içki içirmemeye hazırlanan hükümete benim yeni bir dev proje teklifim var. İnsanlara ellerinde mezurayla camilere 100 metre uzakta olup olmadıklarını ölçtürmek yerine konu kökünden halledilsin. Şehrin her yerine minareler inşa edilsin, böylece İstanbul dev bir açık hava camisine dönüştürülsün.

        Hükümete alkolün zehir olmadığını anlatmaya çalışmanın faydası yok. Alkole siyanür muamelesi yapıyorlar. Siyanür içen herkes zehirlenir ama alkol içen herkes alkolik olmaz. Velhasıl, kafalarının bunu almayacağı artık belli oldu. Yalnız kendi ideolojileri doğrultusunda tutarlı olmalarını beklemekte hala ısrar ediyorum. Kürsüye çıkıp "İçkiyi yasaklamıyoruz, içeceksen al evde iç!" diyorsan orada sıkıntı var demektir. İçkiyi toptan yasaklaması elbette mümkün olmadığı halde lütufta bulunur gibi konuştuğu için demiyorum bunu. Çocukları ve gençleri korumak için alkollü içki tanıtımına kısıtlama getirip, sonra da ebeveynlerini onların burunlarının dibinde içmeye mecbur bırakmak saçmalamanın daniskası olduğu için söylüyorum.

        Başbakan, aynı konuşmasında Türkiye için gelecekte nasıl bir nesil hayal ettiğini de dile getirdi: Binlerce Fatih yetiştirmek! Neden binlerce padişah adayı yetiştirmek istiyor anlamadım. Nasıl olsa tahta çıkma günü gelince biri diğerlerini katletmeyecek mi?

        Biraz evvel daniska demişken, çevrecinin daniskasının Gezi Parkı'ndaki ağaçları sahiplenen normal çevrecilere reva gördüğü muamele de ayrı bir kara komedi örneği. Halkın gözleri o kadar biber gazından yaşarmasa, bu duruma katıla katıla gülebilirdi.

        Zaten son zamanlarda Beşiktaş ve Taksim'deki havada önemli değişimler yaşanıyor. Artık bu bölgelerdeki atmosferin %78'i azot, %16'sı oksijen, %5'i biber gazı ve %1'i diğer gazlardan oluşuyor. Biliyorsunuz Beşiktaş'taki Kadıköy İskelesi ve sahil yeni yapılan lüks otele satıldı. Demek ki hükümet paralı turistleri bu bölgeye çekip sonra da biber gazı ile ağırlamak şeklinde yeni bir turizm planlamasına gitmiş durumda.

        Bu arada memleket "Ak Ekip" adı verilen yeni bir oluşuma da kavuştu. Bu ekip sevgililere twitter üzerinden, takipçileri de yakın mesafeden sallıyor. 

        Cumhuriyet dönemine kafası takık hükümet, Osmanlı devrini çok müspet bir şey sanmaya devam ediyor. Müspet sandığı için de düşünmeden kararlar alıyor. Malum, 3. köprüye Yavuz Sultan Selim'in adını verip ofsayta düştüler. Fakat hiçbir kural ve hassasiyetin dikkate alınmadığı ülkemizde hakemler bayrak çekmeyince ofsayt da ortadan kalkıyor. Zaten Türkiye'de şike de sahaya yansımıyor!

        Ülkemizi gece gündüz alkol ve kadın düşünen şiddet ve savaş yanlısı marjinal bir grup yönetiyor.

 

Mayıs 2013 / www.kavadarli.com

 

 

 

   KAVADARLI                                                      İletişim: guven@kavadarli.com 

        www.kavadarli.com