EN İMKANSIZI  24 Haziran 2009

 

     Bazen imkansız şeyler isterim.

        Mesela sevgilimle beraber unutulmaz bir film müziğinin yan yana iki notası olmak isterim.

        William Wallace'ın bir gece vakti göl kıyısında sevgilisiyle gizlice evlendiği sahnedeki James Horner ya da Spartaküs'ün sevgilisiyle çimlerde yuvarlandığı sahnedeki Alex North bestesinin iki notası olsaydık el ele. Onlar tam öpüşürlerken sıramız gelseydi, biz çalsaydık. 

        Mesela sevgilimle beraber bir çizgi romanda yer almak isterim.

        Gallieno Ferri'nin çizdiği bir macerada Zagor ve Çiko'yu çiftlik evlerinde ağırlayan bir çift olarak görünsek. Yoldan çıkmış bir grup kızılderilinin ani saldırısını hep beraber sağ salim savuştursak. Ya da Roberto Diso bizi Amazonlar'da gezi için Mister No'nun uçağını kiralamış bir çift olarak çizse. Bir anda karşımızda beliren fırtınanın içinden savrula savrula geçip kurtulsak. Veya Alfredo Castelli'nin yazdığı bir hikayede Martin Mystere ile sonu Atlantis'e bağlanan gizem dolu bir maceraya atılsak.

        Mesela sevgilimle kolaj bir şehirde buluşmak isterim.

        Bir gece vakti Karl Köprüsü üzerinden Tuna Nehri'ni geçerken Big Ben'e bakıp zamanı kontrol etsem ve tepesinde Partenon Tapınağı'nın gözüktüğü karşı kıyıda, Kırmızı Değirmen'in ışıklarıyla aydınlanan bir sokaktaki Aşk Çeşmesi'nin önünde bekleyen sevgilime kavuşsam. Beraber gondola binsek ve Eski Köprü'nün altından geçerek Dolmabahçe Sarayı'na yanaşsak.

        Mesela sevgilimle ülkemizde bir hayat kurmak isterim.

        Çalışarak hakkımızı alsak, bir aile kursak ve hiçbir gelecek kaygısı hissetmeden güvenli ve sağlıklı bir ortamda çocuklarımızı yetiştirebilsek.

        Eh! Bir Türk için en imkansızı ne yazık ki bu sonuncusu işte.

 

BAŞBAKANIN BİR PARTİSİ VAR  3 Haziran 2009

 

 

     Kanun-kural dinlemeden kafasına eseni yapan, sonra da   bu keyfiyeti "ezber bozmak" diye nitelendiren başbakan yine    bize kızdı. Partisinin kısaltılmış adını, zamanında dilbilgisi    kurallarını hiçe sayarak belirlediği şekilde söylemeyen kişileri   edep dışı davranmakla itham etti:

        "AKP diyenler, ne yazık ki demokratik noktadaki etik kurallara uymadan siyasi etiği hiçe sayarak bunu edep dışı söylemektedirler, bu kadar açık ve ağır söylüyorum."

        Hiç kusura bakmasın ama kendisi öyle istediği için göz göre göre yanlış yapamam. Türk Dil Kurumu'na göre öyle bir kısaltma yöntemi mevcut değil. Söylenmesi istenen haliyle kısaltma olmaktan çıkıp, tamamen yeni bir parti ismi haline geliyor. Faydası olacağını bilsem, kendisine imla kılavuzu okumasını tavsiye ederdim. Ama büyük ihtimalle bu girişimim önce Türk Dil Kurumu idaresinin, ardından da dilbilgisi kurallarının değiştirilmesi ile neticelenirdi.

        Kimin dindar olup, kimin olmadığına karar verme aşamasını geçen başbakan ve çalışma arkadaşları çerçeveyi genişleterek edep sahibi olmayanları da kendi dayanaksız kriterlerine göre tayin etmeye başladılar. Türkiye'nin son 7 yılına şahitlik eden ve başbakanın demeçlerine kulak misafiri olan herkes kendisinin edepli üslubundan haberdar.

        Herkes haberdar olmasına haberdar ama yine de bu çağrıya anında uyanlar oldu. İşte Hürriyet'in internet sitesinden iki link. İlki dün yayınlanan bir haber, ikincisi ise bugün:

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=11782252&tarih=2009-06-02

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11789505.asp?gid=229

        Ben kendi adıma en iyi çözümü buldum. Bundan sonra "başbakanın partisi" tanımlamasını kullanacağım. Zaten içerik olarak da en doğrusu bu. Seçim dönemlerinden önce eline kalemi kağıdı alıp kimin kaçıncı sırada milletvekili adayı olacağını; kimin hangi ilde belediye başkanlığı için yarışacağını tamamen kendisi belirlediğine göre, bu parti ona ait demektir. Üstelik bir yandan bütün bunları yaparken, diğer yandan da demokrat olduğunu iddia etmektedir. İnanmayan varsa edepsizdir!

        Başbakanın bir partisi var.

        Partisinde vekilleri var...

 

 

                                                                                      Haziran 2009 / www.kavadarli.com 

 

 

   KAVADARLI                                                      İletişim: guven@kavadarli.com 

        www.kavadarli.com