SIRA DIŞI KONSER  18 Aralık 2012

Ben-Hur (1959)     Konsere gitmeyeli uzun zaman olmuştu. Bu yüzden Aralık'ın ilk günlerinde internette dolanırken gördüğüm haber bende bir heyecan yarattı. Eşime seslenerek nihayet konser hasretimizin sona ereceğini müjdeledim: "Michael Nyman İstanbul'a geliyormuş!"

        Adını ilk olarak Piyano (1993) filminin unutulmaz müzikleriyle geniş kitlelere duyuran Nyman'ın, daha az bilinen Zor Tercih (1999) filmi için yaptığı çalışmayı da çok etkileyici bulurum. Bu iki filmin müzikleri de besteciye Altın Küre adaylıkları kazandırmıştır.

        Ben tüm hevesime rağmen 14 Aralık'ta Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek konsere bilet alma işini elbette son güne bıraktım. Neyse ki bilet bulabildik ve akşam salondaki yerlerimizi aldık.

        Londra doğumlu sanatçı konsere kendi adını verdiği 11 kişilik grubuyla birlikte gelmişti. Önce grup üyeleri önden arkaya doğru yükselen üç kademeli platform üzerine 4-4-3 düzeninde yerleştiler. Grup 6 üflemeli, 4 yaylı enstrüman ve bir bas gitardan oluşuyordu. Onların ardından Michael Nyman da solo piyanodaki yerini almak üzere alkışlar arasında sahneye geldi. Hep beraber seyirciyi selamladılar.

        Sırtı seyirciye dönük vaziyette piyanosunun başına geçen Nyman solundaki gruba eliyle başlama komutunu verdi ve o andan itibaren koltuklarımıza çivilendik. Nyman'ın insanı sürekli tetikte tutan ve bazen sonu gelmeyecek gibi duran obsesif melodileri tekrarlandıkça, bizler adeta transa geçmiş vaziyette müziğe esir düşüyorduk. Grup üyelerinin sarf ettikleri eforu hayranlıkla ve hayretle izlerken bazen gözlerimiz kafasını hafifçe sallayarak müziğe eşlik eden bas gitariste takılıyordu. Parkta hafif tempoda koşarken depar halindeki kısa mesafe koşucuları arasında kalmış gibi gözüküyordu. Nyman ve grup üyeleri her parçadan sonra ayağa kalkıp seyirciyi selamlamayı da ihmal etmiyorlardı. Yoğun tempoda geçen bir ilk yarıdan sonra verilen arada biraz soluklanma fırsatını bulduk. O sırada bir baktık ki Muhteşem Yüzyıl belgeselinden Ebu Suud Efendi de konseri izleyenler arasındaymış.

        Konserin ikinci yarısı sahneye tek başına çıkan Nyman'ın solo piyanodaki güzel melodileriyle başladı. Sanatçı, hayranlarının beklentilerini boşa çıkarmayarak Piyano filminin o meşhur müziğini de çaldı. Hemen ardından da grup tekrar platformdaki yerini aldı. Böylece telaşlı bir koşturmaca, hatta zaman zaman bir kovalamaca atmosferinde geçen dakikalar bir kez daha başlamış oldu. Allah'a şükür ki soluğumuzun kesildiği anlarda dinginliğine sığınabileceğimiz bir bas gitarist vardı.

        İkinci yarının sonunda Nyman ve grubu selam verip sahneyi terk ettiler ama kimsenin onları böyle çabuk bırakmaya niyeti yoktu. Geri döndüler, fakat ne dönüş oldu! Bu kadar performansın üzerine konserdeki en zorlayıcı parçayı çaldılar. Yaylılar ve üflemeliler adeta birbirleriyle dayanıklılık yarışındaydılar. Gözlerimin önüne Ben-Hur (1959) filminde kölelerin gittikçe artan bir tempoda kürek çekmeye mecbur bırakıldıkları kadırga sahnesi geldi. Grup üyeleri gözlerimizin önünde telef olup gideceklerdi neredeyse. Parçanın bitmesiyle bir alkış tufanı koptu. Herkes ayaktaydı. Ve ben bas gitarist hariç grup üyelerinin en yakın acil servise gitmek için yola koyulduklarını düşünürken onlar bir kez daha sahneye döndüler! Eşime göre en güzel parçaları bu ikinci dönüşte çaldıkları olacaktı. İki buçuk saat sonunda hala izleyiciyi etkileyebilmek büyük bir saygıyı hak ediyor doğrusu. 

        Konserin ardından imza dağıtmak üzere sponsor firmanın standına gelen Nyman'a büyük sevgi gösterisinde bulunuldu. Tüm CD'leri satılmış olduğu için biz biletlerimizi imzalattık.

        Ertesi sabah hala konserin etkisindeydik ve kasetçalarımızdan Piyano filminin soundtrack'ini dinleyerek yeni güne başladık. İmza standı kurulacağını bilseydik kaseti yanımızda götürürdük.

        Son olarak bizlere bu unutulmaz anları yaşatan sponsora teşekkür ediyor ve bir dahaki sefere çalınan parçaları içeren bir konser programı bastırmasını rica ediyoruz.

 

Aralık 2012 / www.kavadarli.com

 

 

 

   KAVADARLI                                                      İletişim: guven@kavadarli.com 

        www.kavadarli.com