"Baba Beni Okula Gönder" Kampanyasına Bağış

MEVKİ TAMAM DA...  25 Ekim 2008     SharePAYLAŞ

Beyaz     İstanbul'un futbolsever ve Beşiktaşlı bir emniyet müdürü var. Kendisi Beşiktaş İnönü Stadyumu'ndaki şeref tribününün müdavimlerinden. Aslında mevkisi itibarıyla oldukça riskli bir alışkanlık bu. Dün oynanan Beşiktaş-Sivasspor karşılaşmasında buna bir kez daha şahit olduk. Her zamanki su şişesi, bozuk para gibi nesneleri geçiyorum, maçta iki ayrı zaman diliminde iki ayrı tribünden sahaya ayakkabı fırlatıldı.

        Tribündeki iki insanın (nezaketen insan tanımlamasını kullandım), devletin kolluk kuvvetlerinin başındaki insanlardan birinin varlığına rağmen bu şekilde davranabilmeleri açıkça o kişiyi umursamadıklarını göstermekte. Emniyet müdürü de bundan çok rahatsız olmuş gibi gözükmemekte. Acaba o ayakkabıların sahipleri belirlendi mi? Kamuoyuna bu konuda bir bilgi verilecek mi? Ayakkabılardan ilkini Sivasspor teknik direktörü Bülent Uygun tribüne geri yollamıştı. Görevli polis memurları mutlaka ayakkabının nereye döndüğünü tespit etmişlerdir. Bu tür eylemlere yeltenmeye niyetlenen başka kişilere örnek teşkil etmesi için en kısa zamanda o ayakkabı sahibinin kimliği ve aldığı ceza kamuoyuna duyurulmalıdır. Toplumun menfaatini ve devletin imajını geçiyorum, emniyet müdürü sadece kendi prestiji için bile bunu yapmak zorundadır.

Yazıcı dostu versiyon  

TEFTEKİ KEMANCILAR  17 Ekim 2008     SharePAYLAŞ

Beyaz     Son günlerde tekrar gündeme gelen başbakan-kedi  benzetmesi aklıma başka bir kediyi getirdi. Ünlü İngiliz müzisyen Cat Stevens 1977 yılında Müslüman olup adını da Yusuf İslam olarak değiştirdikten sonra, tef dışındaki tüm enstrümanların kullanımını "İnsanları günaha davet ettikleri" gerekçesiyle reddetmişti. Yakın geçmişte ise bu görüşünü bir kez daha değiştirerek "İnsanları güzellik ve iyiliğe çağıran müziğin Allah'a karşı gelmek olmayacağını" belirtmişti.

        Bu ikinci fikir değişikliği bazı kafalar tarafından olumlu karşılanmamakta. İnternette "müzik, islam, tef, günah" gibi anahtar kelimeleri birlikte aratarak erişecebileceğiniz çeşitli forum sitelerinde rastlayacağınız bazı üyelerin müzik konusundaki yobazlık dereceleri karşısında eminim sizler de hayrete düşersiniz. Sinir sisteminizin sağlığı açısından ziyaretlerinizi kısa tutmanızda yarar var. Bu tip kişilerin sayılarının makul çoğunluğun altında kalmasıyla avunmak da mümkün ama hayatta "mevki" denen, sayısal çoğunluk kadar önemli başka bir güç kaynağı daha olduğunu unutmamak gerek.

        Bu düşünce sistematiğine sahip bir kişinin devlet içinde önemli bir mevkiye getirilip insanları idare edeceğini düşünmek bile dehşet verici. Acı olansa mevcut iktidarın yaptığı atamaların kalitesi hakkında hiçbir şekilde güven telkin etmemesi. Türkiye'nin bir tef gibi kısır değil, Leonard Cohen'in Dance Me to the End of Love şarkısında geçen "yanan bir keman" gibi heyecan dolu ve tutkulu bir ülke olmasını isteyenler için endişeli bekleyiş devam ediyor.


        Söz konusu "inanç" ise, Cohen'in kimseden geri kalmayacağını hatırlatmakta da fayda var. Tabi bu hatırlatma da sadece bir iyi niyet göstergesi olarak kalıyor çünkü müziği inkar edenlerin başka dinlere yaklaşımlarının ne şekilde olduğunu tahmin etmek çok da zor değil. Ülkemizin aydın insanları, ufku dar kişiler tarafından tefe konulup oynatılan kemancılar pozisyonuna düşmeyi hak etmiyor.


Yazıcı dostu versiyon
 


ANISINA

SENİ SEVMEK..

Kişi seni severse
Soyunur aya karşı
Sever
Ölüşüne dek

F. H. Dağlarca

 

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

"Ayaklar baş oldu." BAŞbakan Erdoğan

 

SÖZÜN DANİSKASI

"Bir ulusun büyüklüğü nüfusun çokluğu ile değil, akıllı ve erdemli kişilerin sayısıyla ölçülür." Victor Hugo

 

 

 

 

Özel Arama

 

 

 

Anasayfa    Seyahat    Sinema    Beşiktaş JK    Radyo Nova    Çizgi Roman

 

Sitedeki yazılardan kaynak göstermek suretiyle alıntı yapılabilir.

Footer

Linkler

  KTV Canlı Yayın

  Geçmiş Yazılar

  Fotokatürler

  Ayın Fotoğrafları

  Foto Galeriler

  Fragmanlar

  Günün Manşetleri

  Sinema Dosyaları

  Beşiktaş JK Yazıları

  Gezi Notları

  Çizgi Roman Ödülleri

  Diplomalı Filmler

  Kara Kartal Günlüğü

  Klasik Müzik Yayını